Beton ve sel!
Coşkun Özbucak

Beton ve sel!

Bu içerik 1609 kez okundu.
Reklam

Mevsimler değişti. İklim farklılaşıyor ve yağmurun ne zaman, nereye, nasıl yağacağı belli olmuyor. Günümüzde değişen iklime göre parça parça ve sağanak yağışlarla karşılaşıyoruz!

Son yıllarda yağışlar sele neden oluyor. Mal kayıplarına alışmıştık, şimdi can kayıpları da yaşıyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değil… Doğa ‘intikam’ alıyor ama bedelini ‘suçsuzlar’ ödüyor…

Artvin-Hopa’da sel nedeniyle yine ölümler yaşandı. Başka şehirlerde de sellerle karşılaştık. Ordu’ya sel olacak bir yağış düşmedi ama her yağışta şehir içinde ve mahallelerde evlere ve işyerlerine su baskınlarının olduğunu görüyoruz.

Geçmişte de seller oluyordu ama ırmak, dere yataklarında ağaçlar yıkılıyordu, denize ulaşan bu ağaçları kışlık yakacak olarak toplayanlar oluyordu. Artık uzun süreli yağışlar yok. (Bunun nedeni ayrı bir konu) Kısa süreli yağışlarda yaşanan sellerin verdiği zararın birinci nedeninin betonlaşma olduğunu bilmeyen de yok. Yere düşen yağmur toprağa hasret. Yere düşen yağmur dereye, ırmağa, denize ulaşamıyor. Her taraf beton engellerle dolu!

Derelerimiz, ırmaklarımız da betonlaşıyor artık. HES’lerle ırmaklar şaşırdı. Doğal yataklar bozuldu. Yan duvarlarla dereler hapis edildi. Dere yatakları imara açılarak yapılaşmaya izin verildi. Sözde “vadi” görünümlü evler yapılıyor! Yaylalar, vadiler betonlaştı. Yani yağmur toprağa hasret kaldı. “Özlemini” can ve mal kayıplarına neden olarak gideriyor. Buna neden olanlar da sorumluluğu üzerine almıyor. “Allah’ın takdiri!” denebiliyor.

Bu gerçeklikle Ordu’ya baktığımızda sel sonucu can ve mal kayıplarının olacağını bilmek için bilge olmaya gerek yok. Şehir betonlaşmanın en üst noktasına ulaştı. Dereler HES’lerle kaplı, dağlar, tepelerde ‘maden’ çıkarmalar çoğalıyor. Dağlar, tepeler, dereler heyelanlara açık alanlar haline getirildi! ‘Bir şey olmaz!’ anlayışı terk edilmeli ve ekolojik dengeyi bozmaya yönelik girişimler sonlandırılmalıdır. Denizden, dereden alınan her parça er ya da geç gerçek sahipleri tarafından geri alınıyor. Beton da döksen, dağları da yığsan deniz ve dere hakkını geri alıyor!

Yapılaşma planlaması yapılırken binaların dizilişleri dikkate alınıyor. Oysa geleceğe göre düşünülmeli ve caddeler, yeşil alan, altyapı her olasılık düşünülerek yapılmalı. Betonlaşmayı önemseyenlerin planı can ve mal kayıplarına neden oluyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!