Gökkuşağı renkleri
Coşkun Özbucak

Gökkuşağı renkleri

Bu içerik 2407 kez okundu.
Reklam

Bahar aylarında ve özellikle yağmurdan sonra güneşin açmasıyla oluşan gökkuşağını beğenemeyen yok. Facebookta paylaşanlardan geçilmiyor! Beğenen beğenene…

Neden beğendiklerini sorsak yanıtları hazır: “Renklerin uyumu ve görünümü insanı olumlu etkiliyor.” diyecekler. Renklerin birbiriyle farklılıklarına karşın yan yana geldiklerinde kendileri dışında farklı bir etki ve güzellik yarattıklarını da dile getireceklerdir.

Doğadaki bu farklılıkların, kendileri dışındakilerle birlikteliklerinin daha fazla etkileyicilik yarattıklarını biliyorsak bunu toplumsal yaşama neden uygulayamıyoruz? Farklılıklar neden ‘ötekileştiriliyor’?

Doçent Dr. Arif Çam diye biri (hak ettiği sorgulanır) tweetten “Sel, deprem gibi durumlar toplumların ahlak yozlaşması nedeniyle vuku bulur. Hopalı kardeşlerin bu durumdan ders alması dileklerimle” diye yazmış! İnsan bu kadar bağnaz olamaz ki, kendisi gibi düşünmeyenleri ‘sorgulayabiliyor’ kendince! “Ahlak yozlaşması” vurgusu hiçte ahlaki değil! “Hopalılar ahlaksız” diyebilen bir ‘doçent’! Her toplumda “ahlaksız” vardır (neler ahlaksızlıktır belirlemek gerek) ama bir ilçeye ile, ülkeye, ırka, mezhebe toplan ‘ahlaksız’ demek, kara cahillik değildir, olsa olsa bilinçli bir ötekileştirme, düşmanlaştırma politikasıdır.

Sistemden kaynaklı doğa katliamını Hopalıların düzen karşıtlığına (ahlaksızlığına) bağlamış. Şimdi sormak gerekir. Hopalıların tümü ‘solcu-düzen karşıtı’ değil. Hatta belediye AKP’den. 4538 oy aldı! O zaman sormazlar mı Hopa’daki AKP’lilerin inançları (ahlakları) yeterli olmamış mı doğanın cezalandırmasına… Aslında solcu Hopalıları sorgulayacağına kendisi gibi olanları sorgulamalı Sayın Doçent!

Kendisi gibi olmayanları ‘dışlamak’, ‘ötekileştirmek’ alışkanlık haline getirildi. Türk-Kürt, Sünni-Alevi, köylü- şehirli, ondan-bundan diye toplumda farklılıklar ‘suçlu’ olmanın aracı yapıldı. Bunun tek gerekçesi de sistemin devamını sağlamak ve insanların birlikteliğini engellemek.

Gökkuşağındaki her renk beğeniliyor, yine bu farlılıkların birlikteliği de beğeniliyor. O zaman toplumsal yapıdaki farklılıklar ve birlikte yaşama biçimleri neden beğenilmiyor. Oysa toplumdaki farklılıklarla gökkuşağındaki farklılıklar aynı!

Sayın Doçent, Hopa’daki doğal afetin (cinayet) nedenini Hopalıları solculuğuna (ahlaksızlığına) dayandırması doçentliğin ne durumlara düştüğünü de gösteriyor! Hatta Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli olan, ‘profesör’ unvanlı öğretim üyesi Ahmet Atilla Şentürk, sosyal medyadan “Her şehide karşılık, bir HDP‘li vekilin indirilmesini” önermişti. İşte farklılıkları hazmedemeyen bir anlayışın vardığı sonuç!

Toplumsal barış ve kardeşlik, farklılıkların kabul edilmesi ve birlikte yaşamın şartlarının yaratılmasıdır. Önemli olan gökkuşağı gibi yan yana ve birlikte yaşayabilmek. Farklıklardan birinin egemen olma girişimi birlikte yaşamı tehlikeye sokar. Bu da tehlikeli bir yoldur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!