Seçim hükümeti!
Coşkun Özbucak

Seçim hükümeti!

Bu içerik 2815 kez okundu.
Reklam

Beklenen oldu ve Türkiye yeniden seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı ve ‘seçilmemiş hükümetin’ Başbakanı Davutoğlu ‘yasal haklarını’ istedikleri gibi kullanarak hükümetin kurulmama süresini başarıyla tamamladılar.

7 Haziran seçiminde ‘hayalleri’ tükenen AKP yeniden tek başına hükümet olabilme şansını yakalamak için Türkiye’nin gündemini değiştirerek seçime girilmesine neden oldu. ‘Hayallerini’ gerçekleştirme şansları yok ama ‘hayal’ işte!

Şartlar değişti. Seçim hükümeti kuruluyor. Yine Cumhurbaşkanı AKP inisiyatifi ile seçime gidilmesinin yolunu açtı ve Davutoğlu’nu görevlendirdi. Seçim hükümetinin görevi seçimlerin yapılmasını sağlamaksa aslında tüm partilerin seçim hükümeti içinde yer alması gerekirdi. Yani partiler birbirini denetleyerek seçimlerde ‘taraf’ olunmasını önleyebilirlerdi.

Bakanlara seçim yasağı son 10 gün uygulanıyor. Yani hükümet olanlar son 10 güne kadar ‘devlet olanaklarıyla’ seçim çalışmasını ‘çeşitli hükümet işleri planı ile’ yürütme hakkını elde ediyor. O zaman bu olanak neden AKP’ye teslim ediliyor? Yetkili bir hükümet ortaklığı olsa yer almama hakkı kullanılırdı ama bu seçim hükümeti…

Seçim hükümeti için milletvekillerine ‘teklifler’ yapıldı. Kabul eden de etmeyen de kendi iradesi ile karar verecek ama en önemlisi partisiyle birlikte karar vermeleri. Bu yazıyı yazarken iki milletvekilinden ‘kabul’ kararı çıkmıştı. Ama MHP’de Tuğrul Türkeş tartışması yaşanacak… Emek Partisi eski Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Levent Tüzel de ‘partimle (Emek Partisi) görüştükten sonra karar vereceğim’ demiş. Kim ne karar verirse versin partileri içinde çelişki çıkmaz ama MHP başka!

Seçim hükümetinin kurulması ana gündemi oluşturmamalı. Seçim süresi çok kısa. Bu nedenle de ülkenin sorunları; ekonomik, demokratik talepler yanında ölümlerin sonlandırılmasına yönelik politikaların tartışılması başlatılmalıdır.

Seçim sonucu, gündemde büyük değişiklik olmadığı sürece ne olacağı belli. Yine tek başına hükümet olma şansını hiçbir parti elde edemeyecek. Partiler şimdiden ‘olasılıklar’ üzerinden planlarını, politikalarını netleştirmeli.

Seçim hükümetini değil, seçilecek hükümetin kimlerden oluşacağını tartışalım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!