Eleştiri hakkı!
Coşkun Özbucak

Eleştiri hakkı!

Bu içerik 2365 kez okundu.
Reklam

Halk arasında sıkça kullanılan ‘Ağzı olan konuşuyor’ sözü eleştiri hakkını doğru kullanmayanlar için söylenebilecek en uygun söz! Eleştiri ve özeleştiri, ilişkiler için kullanılması gereken önemli özelliktir. Toplumsal duyarlılığın da bir göstergesidir ayrıca!

Sokakta, kahvehanelerde son zamanlarda da internet üzerinden yapılan eleştiriler dikkat çekiyor. Eleştiri yapmak, bilgi ve beceri gerektirir. Öncelikle de eleştiri yapılan konuda bilgili olmanın yanında o konu ile ilgili bir şeyler yapan olma zorunluluğu da var.

Alışkanlık haline gelmiş, oturduğu yerden ‘bilgiç’ kesilerek sağa – sola ‘eleştiri’ göndermek! Sosyal paylaşım siteleri bunun en belirgini. Siyasi, sosyal konularda en sık olarak görülen bu ‘hastalık’ bezdiren seviyeye geldi. Hatta öyle paylaşımlar görüyoruz ki, aslı yok! Biri bir fotoğraf, yazı paylaşıyor; aslı var mı, yok mu bakmadan işine geldiği için paylaşıyor. Hatta bir de yorum yapıyor ki ‘şenlik’ havasında!

Eleştiri hakkını kullanmak gerekir ama ‘oturduğumuz’ yerden değil! ‘Bu halktan adam olmaz’ sözü çok duyulur. (Halkı soyut olarak eleştirmek kolay!) Hadi ‘bu halktan adam olmaz’ diyelim! Bunu söyleyen ‘adam’ halkın adam olması için ne yapıyor? Emek harcamaz, kendi tembelliğini, sorumsuzluğunu başkalarına yıkmaya çalışır.

Türkiye’nin nüfusuna göre, sendikalı işçi sayısı (memurların kimi sendikalara nasıl üye yapıldığını herkes biliyor.), partilere, sosyal, demokratik derneklere üye olanların sayısı dikkate alındığında toplumsal sorumluluk seviyemiz de ortaya çıkmaktadır. Bu konuda kişilerin hatası var ama asıl sorumluluk devletin topluma verdiği önem ve toplumsal sorumluluk eğitimidir. Kendini kurtaran kaptan olduğuna göre herkes kendini kurtarmaya gidiyor!

Eleştiri, toplumsal dirilmeyi, canlanmayı sağlar. Ama bizde eleştiri, kötüleme olarak kullanılıyor. Bir kişi, eleştiri yaptığında doğrusunun, iyisinin olması için de mücadele vermelidir. Eleştiri o zaman anlamlı olur. Topluma ‘akıl veren’ değil, uygulama içinde olmak gerekiyor.

Kolay yol olan ‘dışarıdan gazel okumak’ terk edilmediği sürece toplumsal gelişme sağlanamaz. Taşın altına elini sokan çoğaldıkça her yönden gelişiriz. Sosyal paylaşım sitelerinden anlamsız ‘eleştirilerle’ zaman kaybetmeye gerek yok. Halkın içinde yaşayarak eleştiri yapmak anlamlı olur. Yoksa diğer, ‘havanda su dövmeye ‘ benzer!

Halkın içinde olan, yaşamdan kopuk olmayanların eleştirileri sayesinde toplumda yeni değerlerin kabul görmesi hızlanır. ‘Halktan adam olmaz’, ‘Böyle gelmiş böyle gider’ diyerek eleştiri yapanlar, akıl vermeyi seven ‘çok bilenler’, sussalar daha yararlı olurlar…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!