‘Bağımsız’ Bakanlar!
Coşkun Özbucak

‘Bağımsız’ Bakanlar!

Bu içerik 1198 kez okundu.
Reklam

Yasal adı ‘Seçim Hükümeti’ ama bakanlara bakıldığında yeni AKP Hükümeti olan geçici hükümette görev alanlar incelendiğinde nitelememin nedeni anlaşılacaktır.

Yeni Bakanlardan 3 kişi ve AKP’den görevlendirileceklerin dışındaki ‘bağımsızlar’ incelendiklerinde bağımsızlıklarının olup olmadığı anlaşılacaktır. Bakan müsteşarlarının ne kadar bağımsız olduğunu herkes biliyor! Emniyet Müdürünün de ama yine de biz bunları ‘bağımsız’ kabul edelim. Ya Vecdi Gönül ve Ali Rıza Alaboyun’a ne demeli. Hiçbir partiyle bağlantısı olmaması gerekenler ‘bağımsız’ olarak atanması gerekirken bu iki kişinin ‘nasıl bağımsız’ oldukları da açıklığa kavuşmalı!

‘Seçim Hükümeti’nde partilerin adayları görevi kabul etmemesi durumunda yine aynı partiden başka bir milletvekiline davet gönderilmesi gerekirken ‘bağımsız’ atanması da tartışmalı.

Tüm bunlar gösteriyor ki, AKP, seçime yönelik kaygılar taşımakta ve ‘makam hakkını’ kullanarak (ve ilk kez uygulanmasını da kullanarak) istediği gibi atamalar gerçekleştirdiler. Tüm bunlar ‘demokrasi’ konusunda samimiyet testi özelliğini taşıyor. Seçim Hükümeti, 7 Haziran’dan bu zamana kadar devam eden ‘seçilmemiş hükümet’ özelliğini devam ettiriyor. HDP’li iki Bakanının olması bu gerçeği değiştirmiyor. (Onların gösterecekleri çaba ayrı bir değerlendirme) İşin özü Seçim Hükümeti özünde yeni bir AKP Hükümeti özelliğini koruyor.

Bunları vurgularken tartışılması gereken konuların bunlarla sınırlı olduğunu söylemiyorum. Demokrasi sınavındaki bir sonucun dikkate alınmasını istedim. Asıl sorun ve halkın kilitlenmesi gereken 1 Kasım seçimleri.

Özellikle adaylar belirlendikten sonra yeni bir heyecan oluşacak. Halka ‘hükümet programları’ anlatılacak. Önemli olan bu. Sayılı günler çabuk geçiyor. İki ay göz açıp kapayana kadar geçer. 7 Haziran sonrası seçilmemiş hükümetin (7 Haziran öncesi de) yaptıkları göz önünde tutulursa Kasım seçimlerinde ‘yetkililikleri’ sonlandırılamadığında neler yapabilecekleri gazetelere yapılan baskınlarla her türlü muhalefetin yok edilmek istenmesinden de anlaşılıyor. Süreç, demokratik kazanımları sağlayacak bir hükümetin oluşmasına dönük gelişiyor. Talepler buna göre dillendirip ‘yapılacaklar’ üzerinden politika üretmek gerekiyor. Bu halk, söylenip de yapılmayanları çok gördü.

‘Ben istiyorum, öyle yapılmalı!’ dönemi bitmeli. Halkın istemleri, kararları belirleyici olmalıdır. Bunun için yalnızca hükümet olmak yetmez, halkın iradesini yansıtacak olanaklar da geliştirilmelidir. Demokrasi budur.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ