Görünüm kirliliği!
Coşkun Özbucak

Görünüm kirliliği!

Bu içerik 2882 kez okundu.
Reklam

coşkun yazı resmi

Hafta sonu İskele Bahçe’de konuklarımla otururken Ordu’nun eski ve yeni özelliklerini konuştuk. Eskiler hep ‘vah vah’ diyerek anıldı. Ya yeniler?

Oturduğumuz yerden görünen manzara hiç de hoş değil. Sahilin güzelliğini Devlet Hastanesi çevresinde yükselen dev beton yığınları kirletiyor. Çok katlı binalar sanki üzerimize yıkılacak gibi korkunçluğunu gösteriyor.

Bunları görünce eski Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da Sultanahmet Camii’nin görünümünü bozan dev iki bina hakkında yaptığı eleştiri aklıma geldi. (İstanbul Belediyesi de kendi partisinden) Bir tarihi yapıt, orman ya da bir manzara olabilir, korunması için hepimize görev düşüyor. Özellikle de ‘yetkili’ olanlara!

‘Şehir betonlaşıyor.’ Yıkılıp yapılan yerlere bakıyoruz, beton… beton… Ya Cumartesi Pazarı? Belediye binası yapılıyor. Hem de kocaman! Altınordu Belediyesi’ne bina yaparken betonlaştırma egemen olursa, özel yapılan binalara ses çıkarmaya gerek kalmıyor. Biliyoruz ki sırada eski Karayolları arazisi var! Valilik binası yapılacakmış, hem de zevkle! Beton hastalığı başka, tedavisi de yok!

Şehirde yapılaşma zorunlu. Yapılaşma olmadan da şehirleşme olmuyor! Ama tarihte yapılan şehirleri arar olduk. Yapılan her yapılaşmanın bir yeşil alanı, hava akımını sağlayacak bir alan mutlaka bırakılıyordu. Ya şimdi? Birbirine bitişik yüksek yüksek binalar. Amaç insanların başını sokacak bir yer yaratmak! İnsanların başını sokacak yer bulması yeterli değil, insanca yaşayabileceği bir alan olmalı.

Bu arada şehir içinde her kaldırıma konan reklam panolarıyla yaratılan kirliliği yeniden değinmeden yapamayacağım. Kaldırım işgallerinin bir çeşidi de panolarla yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Boztepe’nin tepesini mülkiyetine almış! Betonlaşmayı önleyeceklermiş! Yapılan oteli beton olarak görmeyenlerin ‘betonlaşmayı engelleyeceğiz’ demeleri ne kadar inandırıcı olur?

Belki şehir içindeki ‘betonları’ ortadan kaldıramayız ama yeni gelişen yerlerin de betonlaşması hızla sürüyor. Yarın, ‘çocuklarımız’ yapılan ‘hizmetler-betonlar’ için teşekkür etmeyecekler bu da bilinmeli…

Ordu’da betonlaşma ‘yok’ diyenler sahilden Devlet Hastanesi tarafına

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!