Görüş değişikliği mi yeni tutum mu?
Coşkun Özbucak

Görüş değişikliği mi yeni tutum mu?

Bu içerik 2833 kez okundu.
Reklam

İnsanların yaşamları düz çizgi biçiminde olsa idi sıkıcı olurdu. Hatta toplumsal değişim ve dönüşüm hayal olurdu. Oysa süreç belirleyicidir ve her toplumsal hareket ve değişim insanların düşüncelerini de farklılaştırır.

Görüş değişikliği yaşanabilir ama bu değişiklik görüş değiştiren hiçbir şey olmamış gibi davranarak eskiyi ret edemez. Görüş değişikliğinin gerekçelerini de belirtmesi gerekir.

Bugün karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri de bu. İnsanlar geçmişte söylediklerini, savunduklarını ‘unutturarak’ yeni görüşleri savunabiliyor. Aslında burada ‘samimiyet’ sorgulaması da gündeme geliyor. Bu çelişkili durum genellikle ‘siyasi’ değerlendirmelerde ortaya çıkıyor.

Ortak hareket edenler sanki bu birlikteliğin ‘sürekli’ olacağını; ya da bugün ayrı duranların yarın birlikte olmayacakları sanıyorlar ve buna göre davranabiliyorlar! Oysa her gündem yeni birliklere ve ayrılıklara neden olur. Örneğin AKP’in hazırladığı ve 12 Eylül’de halk oylamasına sunduğu Anayasa oylamasında ‘Hayır’ cephesinde yer alanlar, bugün seçimlerde farklı yerlerdeler. Yine Anayasa oylamasında farklı cephelerde olanlar seçimlerde birlikte hareket edebiliyor. Bu da gösteriyor ki, gelişmelere göre ortaya çıkan durumlarda farklı tutumlar alınabiliyor. Bu durum ‘görüş değişikliği’ değildir. Yeni durumlara karşı yeni tutum almaktır.

Oysa görüş değiştirmek, dün AKP Hükümetinin demokrasi getireceğini savunan liberallerin bugün AKP Hükümetini, demokrasi karşıtı olarak görmeleridir. Buna da fazla şaşırmamak gerekir; ‘liberal aydınlar’ esen her rüzgardan etkilenir. Görüşleri de bu rüzgarlara göre biçimlenir.

Yeni bir seçim sürecine girerken de kimi değişikliklerle karşılaşabiliriz. 7 Haziran seçiminde ayrı hareket edenler 1 Kasım seçimlerinde ittifak yapabilir. Örneğin AKP-BBP-SP görüşmeleri; HDP ile yeni kurulan Barış Blok’unun ortak seçim ittifakı tartışılıyor. Bunlar gerçekleştiğinde yan yana gelenlerin ya da ayrılanların görüşlerinin değiştiğini söyleyemeyiz. Değişen yeni duruma göre yeni tutumdur.

Yani taktik tutumlar sanki değişmek, stratejik tutum gibi algılanıyor. Oysa taktik, adından da anlaşılacağı gibi geçici birlikteliklerdir. Bazen kavram kargaşası, yanlış yorumlara neden olabiliyor.

Görüş değiştirenler de olur ama görüşünü geliştirenleri, zamana göre taktik tutum alanları ‘değişiklik yaptı’ olarak değerlendirmemek doğru yaklaşım olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!