Sığınmacıysa ölsün!
Coşkun Özbucak

Sığınmacıysa ölsün!

Bu içerik 2871 kez okundu.
Reklam

Ortadoğu’da yaşanan savaş canlar yakıyor. İnsanlık katlediliyor… İŞİD barbarlığının katliamları, tecavüzü ‘olağanlaştı. Neredeyse ADB ve diğer emperyalistlerin Irak’ta yaptıklarını unutur olduk. Her can yanışta ‘isyan’ ettik ama sonra unuttuk!

Şimdi de kıyıya vuran ‘sığınmacı yapılan’ çocukların cesetlerini görüyoruz ve insanlığımızdan utanıyoruz. Suriye’den, Irak’tan ve Afganistan ve Pakistan’dan insanlar Türkiye üzerinden Avrupa’ya kaçmaya çalışıyor. Kimi geçişi başarıyor ama gittikleri yerlerde de başka sıkıntılarla karşılaşıyorlar.

Suriyeli bir çocuğun televizyonlarda yayımlanan açıklaması gerçeği çok iyi anlatıyordu. Çocuk, “Biz ülkemizden ayrılmak istemedik, savaş nedeniyle ayrılmak zorunda kaldık.” diyor. Başka biri, kendisinin Suriye’de öğretim üyesi profesör olduğunu söylüyor ve gittikleri yerlerde insan yerine koyulmadıklarını vurguluyor.

Bu insanları yurtlarından göç ettiren savaşı çıkaran emperyalist devletler, sığınmacılara sınırlarını kaparak, “Bu kadar insanı nasıl alırız!” diyorlar. Emperyalistlere sormak gerekir: “Sizin bu insanların ülkesinde ne işiniz vardı?”

Sığınmacılık ‘gönüllü’ yapılan iş değil. Savaşın olduğu her yerde ‘sığınmacılık’ zorunlu olarak ortaya çıkıyor. Bunun sorumlusu da göç edenler değil!

Sığınmacılardan rahatsız olanlar, savaşın olmaması için elini oynatmıyor! Özellikle de Pazar egemenliği için katliamları ‘olağanlaştırıyorlar.’

İnsanlık sınav olmaya devam ediyor!

******

Valilere genelge!

Geçen hafta Hasan Özata Ordu Yorum Gazetesi’ndeki yazısında ‘Seçim Hükümeti Başbakanı’ tarafından Valiliklere ‘fişleme’ yapılması, dernek, parti, sendika hatta gazeteciler hakkında bilgi toplanmasına yönelik bir genelgenin gönderildiğini yazmıştı. Oradan öğrendim genelgeyi!

‘Fişleme’ genelge gönderilse de gönderilmese de yapılıyor! Ama genelgenin gönderilmesi ‘fişlemeyi’ açıktan ve emirle yapılan iş haline getiriyor ki, bu tehlikeli… Kime göre ‘suçlu’ ya da ‘ sakıncalı’ belirlemesi yapılacak?

Şu an sokaktan çevirdiğimiz on kişiyi Vali olarak değerlendirelim, bu kişilerin yapacakları ‘fişlemeler’ birbirine benzemeyecek. Kiminin ‘sakıncalı’ olarak listelediğini diğeri ‘Ordu’nun en olumlu kişisi’ olarak değerlendirebilir.

Bu nedenle ‘fişleme’ demokrasiyi ret eden bir uygulamadır. Bu genelge ile amaç,‘korku’ yaratarak susmayı, yazanların kalemi elinden bırakmalarını sağlamaksa tarih bu tür uygulamalarla başarılı olunamadığının kanıtlarıyla dolu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!