Yeter artık!
Coşkun Özbucak

Yeter artık!

Bu içerik 1048 kez okundu.
Reklam

7 Haziran seçimleri dönüm noktası oldu. Ölümler seriye bağlandı. Tek neden olarak da ‘400 milletvekili çıkarılamama’ gerekçesi ileri sürüldü. Bunun yorumlanması da basit ya…

Yeter artık! Silahlar, bombalar patlamasın… Şehirlerde sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar. Çocuklar da öldürülüyor. Dağlıca… İlk değil buradaki asker ölümleri. Ne demeli, ne yazmalı bilemiyorum. Acı ve gözyaşı… Yürekler ‘isyanda!’.

“Çözüm süreci’ni bitirenlerin yürekleri sızlamıyor mu? Akıtılan timsah gözyaşları mı? Ne yapılmak isteniyor? Çatışmasızlık neden bitirildi? Ölümlerin artmasından kim kazançlı çıkıyor? Yönetimde olmak insan yaşamından daha mı önemli? Sorular çoğaltılabilir… Yürekler dağlandı…

Geçen hafta biri asker, diğeri PKK’li aynı köyden olan iki arkadaş öldü. Aileleri tarafından ikisinin yan yana toprağa verileceği açıklandı. Her gün çocuk, genç ölüyor. Dağlıca bunların üzerine yeni bir acı oldu. Yeter artık, tetiklerden parmaklar çekilsin, yeni acılar yaşanmasın!

Her ölüm Türkiye insanını birbirine düşman yapıyor. Yıllardır ölümleri yaşıyoruz, kardeşlik, birlik duyguları zedeleniyor. Artık, ‘orası, burası’, ‘onlar, biz’ konuşmalarına başlandı. Tehlikeli gidiş durdurulmalı, ölümler son bulmalı. Bir ölüm bir yeri, diğer ölüm bir başka yeri üzüyorsa tehlikeli gidiş var demektir. Türkiye’deki inanç, mezhep, kimlik farklılıkları düşmanlaştırmanın aracı olarak kullanılmasına izin vermeyelim.

Bu yazıyı yazarken Dağlıca’da kaç askerin öldüğü açıklanmamıştı. Her yerden farklı sayı söyleniyor. Aslında sayı belirleyici değil. Dağlıca yürekleri acıttı…

Her gün bir eve ateş düşüyor. Askerlerin cebinden ‘notlar’ çıkıyor; cenazelerde ‘tepkiler’ dışa vuruluyor! Yeter artık, acı haberler gelmesin!

Yıllardır yaşanan çatışmalarda binlerce insanımızı kaybettik. Hala daha kaybediyoruz. Hükümet operasyonları durdurmalı, PKK silahlı saldırılarını durdurmalı. Yeniden ‘çatışmazlık’ dönemine başlanmalı.

Yürekler dağlandı… Bu acı nasıl ifade edilir ki, hele ateşin düştüğü yerdeki acı…

Yeter artık! Ölümler olmasın, yürekler dağlanmasın.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!