“Fırsatçılar!”
Coşkun Özbucak

“Fırsatçılar!”

Bu içerik 2757 kez okundu.
Reklam

Ordu Hayat gazetesinden Adnan Alpaslan arkadaşımız TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan’la fındık fiyatının düşüşü ile ilgili görüşme yapmış. Sayın Soydan’ın belirlemelerini ben de vurgulamıştım.

TZOB’nin yasal olarak ‘yaptırım’ gücü olmayabilir ama üreticilerin örgütü olarak da yapması gerekenler var! Sayın Soydan’ı takip ediyorum, çabalarını yakından biliyorum. Ufku geniş ve çalışkan bir insan. Ama yaptığı belirlemelere yönelik de bir şeylerin yapılması gerektiğini mutlaka biliyordur!

Her işte, uygulamada, ‘fırsatçılar’ mutlaka oluyor. Pusuda bekleyip fırsatını yakaladığında avının üzerine atlarcasına… ‘Serbest pazar’ denilen uygulama da buna yol açıyor. Güçlü olan kazanır…

Sayın Soydan da benim gibi iki önemli durumun belirlemesini yapıyor. Biri emanete fındık bırakmak, diğeri de üreticinin borçlu oluşu. Bu iki duruma ‘önlem’ alınmadığı sürece üretici mağdur olur.

Emanete fındık vermeyi önlemenin yolu, üreticiye bırakacak yer bulmakla olur. Bu nasıl yapılacak? Daha önce de önerdim. FKB depoları kullanılabilir. Ancak üreticinin FKB’ye güveni olmadığı için güven verecek kurum (devlet) aracılık yapmalıdır. Ama asıl çözüm, köy kooperatiflerinin kurulmasıyla olur.

İkinci ve en önemli sorun da üreticilerin borçlu olmaları ve buna ek olarak da fındık toplama ücretlerini ödemek zorunda oluşları. Bu sorun için de yapılması gereken var. Örneğin üreticiye 3 aylık kredi sağlansa fındık pazara inmez. Ama üretici ne yapsın!

Bu somut durum karşısında üreticileri koruyacak yasal düzenlemeler yapılmalı. Örneğin devlet bankaları üreticilere kısa dönem için faizsiz ya da çok düşük faizle kredi sağlamalı.

Yeniden başa dönersek, Sayın Soydan’ın belirlemelerinin üreticiyi olumsuz etkilediği gerçeğinin değiştirilmesi için elbirliği ile neler yapıyoruz, yapmalıyız? Hükümete ‘yasal değişiklik’ yapması için ‘baskı’ uyguluyor muyuz? Bunları yaparken ne Ziraat Odası ne de başka bir kurum kendi başına kalmamalı. Üreticileri düşündüğünü söyleyen her kurum ve kuruluşla birlikte talepleri dillendirip uygulama olanağının yaratılması için ortak mücadele gerekiyor.

Şu bir gerçek ki, taleplerin basın aracılığıyla dillendirilmesi en basit olan ama ilk başta yapılması gereken iş. Sonra dillendirilen sorunlar ve talepler konusunda ortaklaşanların irade ortaklığı kurmaları gerekir. Yani yalnızca sorunları belirlemek yetmiyor. Duyması, görmesi, sorunu çözmesi gerekenler, görmeyebilir, duymayabilir. O zaman görmesini ve duymasını sağlamak için yöntemler geliştirilmeli…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!