Düşünmek!
Coşkun Özbucak

Düşünmek!

Bu içerik 2795 kez okundu.
Reklam

“Düşünüyorum öyleyse varım” sözü Fransız düşünür Rene Descartes’indir. Burada tartışmak istediğim var olduğunu bilmek için düşünebilme yeteneğinin olmasıyla ilgili değil. Felsefi kavramlar kullanmayacağım.

‘Düşünmek’ her insanın yapabileceği bir iş. Ancak düşünmenin biçimi ve ufkunun büyüklüğü kişinin kendini geliştirme oranına bağlı. Okuyan, gündemi sağduyu ve önyargısız irdeleyen her birey ‘bağımsız düşünme’ yeteneğini geliştirir. Ama duyduğuyla yetinenler ise, başkalarının yönlendirmesiyle hareket etmek zorunda kalır. Bu nedenle ‘düşünme becerisi’ önemli bir ayrıcalıktır.

Çevremizde, ilimizde, ülkemizde, dünyada olup bitenleri yakından takip edip, buna göre karar vermek toplumsal sorumluluğu olan her bireyin öncelikle yapması gerekendir. Her duyulana ‘inanarak’ yaşamına ve geleceğine yön vermeye kalkanlar en çok zarar göreceklerin başında gelir. Bu nedenle hangi konuda olursa olsun, düşünmek hem de çok iyi düşünmek zorundayız.

Atacağımız her adımın kendimiz için olduğu kadar çevremizi de ne kadar ve nasıl etkileyeceğini düşünmek en uygun yöntemdir. Kararının ve tavrının önünü-arkasını düşünmeyen, hesabını yapmayan herkes için olumsuzluk nedeni olur.

Düşünme konusunu, en basit konudan en karmaşık konuya kadar her alanda değerlendirmek yararlı olacak. Düşünmeden, anında verilen kararlar yarın hepimizin aleyhine gelişebilir. Hani derler ya, ‘Karar vermeden önce derin bir nefes al’ diye! Aslında bu derin nefes süresi, düşünme olanağının yaratılması içindir.

Birine ya da birilerine kızabiliriz, onu- onları yanlış bulabiliriz. Düşünmek gerekir ki, o-onlar da bizi yanlış değerlendiriyor. ‘Yanlışlar’ kendisinden başkasını dinlemezse, ne dediğini anlamadan karar verirse, anlaşma zemini ortadan kalkmış demektir. Bu da ‘düşünme yeteneğinin’ köreldiğini gösterir.

İnsanlık değerini ayaklar altına almak, ‘düşünme becerisini’ gösteremeyenlerin işi. Vurarak, kırarak ‘başarı’ sağlamak geçicidir. Önemli olan uzun süreli başarıdır. Bunun yolu da çok düşünmekten geç

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!