Tarihi merdiven
Coşkun Özbucak

Tarihi merdiven

Bu içerik 2592 kez okundu.
Reklam

Ordu’nun tarihi mekanı denildiğinde akla ilk gelen yer sahildeki kilise ve çevresi geliyor. Yani Taşbaşı ve Zaferi Milli Mahalleleri. Bu bölgede merdivenler çok. En önemlisi de yıkıldı, yeniden yapılıyor!

Kilisenin şehir merkezi tarafından Ordu Kent Konseyi olarak kullanılan tarihi evin yanında bulunan 65 basamaklı merdiven altından su sızması nedeniyle suyun kaynağını bulmak için merdiven tamamen yıkıldı. Zararın giderilmesi için bir şeyler yapılmalı ama aslına zarar vermeden!

Yıkılmasını seyrettik gerekçeleri var diye. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlar gelişigüzel iş yapacak değiller ya… Yıkılan merdiven yapılmaya başlandı ama aslına uygun değil. Merdivenin aslına uygun yapılmadığını görünce şaşırmadım değil. Ama hep böyle olmuyor mu? Yöneticiler bildiği gibi davranıyor!

Tarihi merdivenin tümü basamaktan oluşuyordu. Ama yeniden yapılırken basamakların bazı bölümlerine geniş basamak yapılıyor. Amaç belki çıkanların dinlenmesini sağlamaktır! Asıl özellik gerekçe ne olursa olsun bozulmamalı. Yeniden yapılan merdivenin özelliği bozuluyor. Ayrıca taşlar arasına konulan malzeme ile betonlaşma dikkat çekiyor.

Bir zamanlar da (Ordu Belediyesi dönemi) Kilisenin üstünde Zaferi Milli Camii’ne çıkan merdiven aslına göre yapılmadı. Beyaz taşlardan olan merdivenin taşları kimi yerde söküldü, kimi yerde de sökülmedi ama yol tamamen aslına uygun olmayan mermerle kaplandı! Bu konuda o dönem belediyeye uyarımı da yapmıştım.

Ordu’nun yenilenmeye çalışılan ve eski dokusunun ortaya çıkarılmaya çalışılması yanında bu tür doğallığı bozan girişimler görenleri üzüyor.

Ordu’nun yaşanabilir bir şehir olması için hem eskiyi korumalıyız, hem de yeni gelişen yerlerde uygun planlamalar yapmalıyız. Yani betonlaşmayı öne çıkarmamalıyız.

Yıkılan ve yeniden yapılmaya başlanan merdivendeki yanlışlık düzeltilmelidir. Yoksa yöneticiler tarihi özelliğe zarar vermiş olur!

Layout 1

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor