“Papatyaları” koparmayın!
Coşkun Özbucak

“Papatyaları” koparmayın!

Bu içerik 2835 kez okundu.
Reklam

Çiçek toprağıyla güzeldir! Alışkanlık yapmışız karşımıza çıkan çiçeği koparıp saksıya, vazoya götürmeyi… Zarar görür mü kopardığımız çiçek nedeniyle doğa? Buna ‘hayır’ demek yanlış olmaz. Çünkü bu kopartmalarda katletme niteliği yok.

Kırlarda dolaşan sevgililerin, çocukların koparmalarından papatyalar da başkasını mutlu ettikleri için mutlu olurlar… Koparıldığı için isyan etmezler ama kökünden yok edenleri affetmezler!

Dağlar, yaylalar, ormanlar, dereler işgal altında. Makineler her yerde çalışıyorlar ve papatyaların kökünü, ‘vatanını’ yok ediyorlar. Papatyaları koruyan ‘güvenlik gücü’ yok ama yok edicilerin yok etmelerini sağlayan ‘güvenlik güçleri’ var!

Başka yerlerdeki papatyaların yok edilmesini televizyonlardan, gazetelerden görüyoruz, okuyoruz! Bize uzak diyoruz! Ya kendi yaşadığımız toprakların ve papatyaların yok edilişine sessiz kalışımız…

Özellikle Ulubey-Gürgentepe arası ‘orman gülleri’ ile dolu idi. Hatta bunlar ‘koruma altında’ bulunuyorlar. Peki, Gölköy’e kadar gidenler şu an orman gülü görebiliyorlar mı?

Çambaşı diye ‘gurur’ duyulan yaylaların ve buralardaki papatyaların ne durumda olduğunu bilen var mı? HES’lerle, maden aramaları ile papatyaların köküne kibrit suyu dökmüşler! Dağlar, tepeler, delik deşik edildi, durmaya da niyetleri yok…

‘Yeşil yol’ denilen aslında ‘kara’ olan yol ile yaylalarda doğal papatyalar yok edilecek; oteller, işletmeler önünde yapay papatyalar çoğalacak… Yaylada sonradan dikilen papatyalar… Ne de yakışır. ‘Kara’ yol kara haber getirir. Yol ‘medeniyet’ ya, yaylalar ‘medeniyet’ görecek… Turistler araçlarıyla gelecekler… Villalar yapacaklar… 2600 km’lik ‘yeşil yola’ 30’un üzerinde tesisli yerleşim yeri açılacak… Yani yaylalar ‘şehir’ olacak! O zaman bu bölgelere yayla denebilecek mi?

“HES’e karşı çıkıyorsunuz. Madenlere karşısınız. Yol istemiyorsunuz. O zaman siz gelişmeye mi karşınız?” soranlar var. Oysa madene de, enerjiye de, yola da kimse karşı değil. Halk için, tarım arazileri yok edilmeden, dereler kurutulmadan, ormanlar kesilmeden; yani ekolojik denge korunarak planlamalar yapılmalı. Yoksa sürekli tüketimi körükleyerek ‘gelişmek için madene, enerjiye gereksinimiz var’ yalanı ile doğanın yok edilmesine neden olarak birilerine ‘rant’ sağlamaya karşı çıkılıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!