Suriyeli dilenciler!
Coşkun Özbucak

Suriyeli dilenciler!

Bu içerik 1818 kez okundu.
Reklam

Sokaklarda yeniden Suriyeli sığınmacılardan dilenmeye başlayanlar var. Belediye kimi yerlerde toplayarak götürüyor sığınmacıları… Nereye götürüyor, dilencilik yapmalarının gerekçesini ortadan kaldıran bir girişim var mı bilmiyorum.

Dilencilik insanların en son çaresizliğinin dışa vurumudur. Hırsızlık, gasp yerine dilenmeyi tercih ediyorlar! Ya da insanlar dilenmeye mecbur bırakılıyor. Kendimizi dilenen Suriyeli sığınmacıların yerine koyalım! Yanımızdan yüzlerce insan geçerken bakışlarından duyulan rahatsızlığı hissedelim! (Geçen insanlar da Suriyelilerin bu duruma düşürülmesinden rahatsız.)

Kimi insanlarımız, bunların burada ne işi var. Başka yere gitsinler diyor. Ülkeler de aynı! Sığınmacılar şuraya, buraya gitsin diyorlar ama kendileri kabul etmiyorlar! Sığınmacılığı ortaya çıkarak savaş bitmedikçe sorun artarak devam edecek. Kalıcı çözüm, Ortadoğu’daki savaşın bitirilmesidir.

Avrupa’ya gitmeye çalışan ve her gün ölen sığınmacıların dramı televizyonlarda ve gazetelerde evimize giriyor. Savaşı körükleyen Arap ülkeleri sığınmacı almıyor, bu da görülmüyor. Burada savaşın asıl sorumlusu emperyalist devletler olduğunu gözden kaçırmayalım. Bir ülkenin iç işlerine karışma ve yönetiminin değişmesi için iç savaş çıkarmaya ne ad verildiğini herkes biliyor!

Ordu’da bulunan Suriyeli sığınmacı kaç kişi? Buraya kadar gelen bu mağdur insanları bakacak, koruyacak bir sistemimiz yoksa utanılacak durumdayız demektir. Sokaklardan dilenmek zorunda kalan sığınmacı varsa suç, dilenenin değil; onları dilenmeye zorlayan nedenleri ortaya çıkaranlarındır. Suriyeli sığınmacıların dilenmemeleri için sorunlarına çözüm bulunmalı.

‘Gelişmiş ülke’ olarak bilinen aslında dünya nimetlerini paylaşan emperyalist devletlerin sığınmacı ölümleri sonrası kendi aralarında ‘çözüm toplantıları’ yapmaları kamuoyuna şirin gözükme girişiminden başka bir şey değil. Savaşın nedeni olan bu ülkeler Ortadoğu’daki savaşı durdursunlar yeter!

Ordu sokaklarında Suriyeli dilenciler olmamalı. Olmamalı da bu sığınmacılar nasıl geçinecekler? Yaşamlarını nasıl sürdürecekler? Eğer kalacakları yer varsa, yiyecek ve giyecek gibi gereksinimleri karşılanıyorsa dilenme gereksinimi de ortadan kalkar. Ancak bizde bataklığı kurutma yerine sivrisineklerle mücadele geleneği olduğu için başarı sağlanabilir mi kuşkulu!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!