Yangın
Coşkun Özbucak

Yangın

Bu içerik 2799 kez okundu.
Reklam

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu’nun siyanüre karşı mücadelesinin belli bir aşamasında ortaya çıkan direniş çadırı, kimliği belirsiz kişiler (!) tarafından kundaklandı.

Haberi öğrenir öğrenmez çadırın kurulduğu yerin sahibi İsmet ve Cevat Atar Ağabeyleri aradım, sonra platform üyelerini… Olay hakkında gereken bilgiyi aldım. Saat 21.30’da çadırdan ayrılmışlar. (Çadırda akşamları yöre insanları toplanıp söyleşi yapıyor.) Saat 23.00’ten sonra çadır kimliği bilinmeyen (!) kişiler tarafından yakılmış!

Siyanüre karşı mücadelenin başından bu yana içindeyim. Yöre insanlarını yakından tanıyorum. Umutlarını, heyecanlarını, tepkilerinin nasıl olacağını da tahmin ediyorum. 24.8.2015 tarihinde siyanüre karşı direnen önemli isimlerde vefat eden Şenel Gümüş Ağabeyi bu köşede yazmıştım.

Siyanürle altın ayrıştırması yapacak olan şirketle, bölgeye zararlı olacağını söyleyen yöre insanlarıyla uyuşmazlığını sağır sultan biliyor. Daha önce çadırın brandası ve pankartlar kesilmişti. Her ikisini de yapan ya da yaptıran aynı merkez olduğu konusunda kuşku yok. Çadırın bulunduğu fındık bahçesinin sahipleri suç duyurusunda bulunmuşlar.

Şimdi ne olacak? Halk, mücadelesinden vaz mı geçecek? Toprağının, suyunun, ürününün zehirlenme tehlikesine karşı sessiz mi kalacak? Hayır! Halk kararlılığını daha da artıracak. Bakalım ‘soruşturmadan’ bir sonuç çıkacak mı?

Yöre insanların yakından tanıyorum dedim ya, halk bu tür saldırıların olabileceğini tahmin ediyordu. Hatta başka yöntemlerin de olabileceğini biliyorlar. Türkiye’nin her köşesinde toprağına, suyuna, ürününe ve geleceğine sahip çıkanların nelerle karşılaştıklarını yakından takip ediyorlar ve biliyorlar. Bu nedenle ‘yangın’ aslında ters etki yaratacak. Bunu biliyorum.

Yöre insanlarının en son eylemi olan (jandarmanın tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi kullandığı eylem) maden sahasın önüne yaptıkları yürüyüşte kadınların ve yaşlı insanların kararlılığı ve tepkisi görülmeye değerdi. Kararlılıkları bu kadar yüksek olan bu insanlar ‘yangından’ korkacak değiller! Yani yangın, halkın daha fazla kenetlenmesini ve mücadele azmini alevlendirecek!

İşin bir diğer yönü de ‘çadırdan’ çok korkulduğu… Çadırın belki de kurulması 300 günü aşmıştır. Demek ki, yakanlar 300 gündür kabus görüyordu. Korkudan dolayı da yakma gereği gördüler. Korku insana neler yaptırıyor! Korkutmak için yakılan çadır, ters etki gösterdi.

Anlaşılan o ki, çadırın alevi ortalığı ısıtacak!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!