Yeşil yol başladı!
Coşkun Özbucak

Yeşil yol başladı!

Bu içerik 2961 kez okundu.
Reklam

Mesudiye’de yapılan 2. Türkiye Demokrasi Forumu’na Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu olarak katıldık. ‘Çevre ve Kalkınma’ adlı oturumda ‘Yeşil yol ve HES’ler’ tartışıldı. Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu adına Gül Ersan da bir sunum yaptı. Hatta Rize’den Yeşil Yol’a karşı mücadelede simgeleşen RabiaBekar da video görüntüsüyle seslendi.

Oturumda Yeşil Yol’un amaçları üzerinde önemli sunumlar, belirlemeler yapıldı. Kısaca Yeşil Yol’un ‘kara’ olduğu izleyenler tarafından da sorular bölümünde vurgulandı.

Toplantı sonunda dönüşümüzü Çambaşı üzerinden yaptık. Çambaşı-Yeşilce arasında Armutkolu Yaylası’na geldiğimizde bizi ‘Yeşil Yol’ tabelası karşıladı. Armutkolu’dan Beyağaç ve Kızılağaç Yaylaları yönünde eski yolun genişletilerek devam ettirildiğini gördük. Biraz ilerleyerek yolu yakından görmek istedik. Gördüğümüz kadarıylayolun ormanın içinden devam ettiği anlaşılıyordu. Ormanda durumun nedir, ne kadar ağaç kesildi bilmiyorum! Ancak artık bilinen bir gerçek var ki, Ordu’da Yeşil Yol çalışmaları sessiz sedasız başlamış! Burada Yeşil Yol’un asıl amacının yaylaların ranta açılması ve maden sahalarına ulaşım sağlama olduğu çok yazıldı. Bunu yaparken doğaya da zarar veriliyor.

Ordu kamuoyu bu konuyu yakından takip etmeli. İş işten geçtikten sonra ‘ayağa kalkmanın’ bir anlamı olmuyor! Partiler, kitle örgütleri Yeşil Yol hakkında saflarını belirlemeli. Bunu söylerken ‘yola’ karşı olduğum anlamına gelmesin. Günümüzde yol olmadan yaşam sürdürülemiyor! Yayla yolları iyileştirilse yetiyor…

Yol boyu Çambaşı yolunun yenilendiğini gördük. Burada da diğer yol çalışmalarında olduğu gibi çıkarılan hafriyat yamaçlardan aşağı bırakılıyor! Yol kenarlarına duvar örmek için en yakın yerden taşlar çıkarılıyor. Taş çıkarılan yerler doğa içinde çirkin bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca, yapılan bu yüksek duvarlar yaban hayvanlarının serbest dolaşımına da engel oluyor.

Çalışmalar ‘kısa süreler’ düşünülerek değil; ‘uzun süreler’ dikkate alınarak yapılmalı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!