Fındıkta yabancı tekeller!
Coşkun Özbucak

Fındıkta yabancı tekeller!

Bu içerik 1000 kez okundu.
Reklam

FKB Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Türkiye’de son yıllarda fındıkta serbest piyasa politikasının izlenmesiyle, piyasanın yabancı tekellerin eline bırakıldığını belirtmiş! Sayın Bayraktar ‘serbest piyasaya’ karşı mı acaba? FKB’nin şirketleşme sürecinde kimin neyi savunduğunu iyi takip eden biri olarak Bayraktar’ın da serbest piyasa için çaba harcadığını biliyorum.

Serbest piyasa, tekeller, fındık piyasasının oluşması gibi konuları bu köşeden çok yazdım ama Sayın Bayraktar’ın yaptığı açıklama yeniden yazmamı gerektirdi. Çünkü piyasa yabancı tekellere kaldı!

Fındık üreticileri ürünlerinin karşılığını alamadıktan sonra kendilerini yerli ya da yabancı tekellerin sömürmesinin önemli olmadığını biliyor. Bu konu önemli. Kim sorumlu, ortaya çıkmalı!

Bir zamanlar devlet taban fiyat belirliyordu ve FKB aracılığıyla fındık alıyordu. Tüccar ve ihracatçı da devletin belirlediği fiyatın altına düşmemeye özen gösteriyordu. Bu işleyiş, yerli ve yabacı tekelleri rahatsız etti. İstedikleri gibi piyasayı belirleyemiyorlar, üreticinin ürününe istedikleri fiyatı veremiyorlardı. Sosyal devlet anlayışı özellikle 1980 sonrası parça parça terk edilmeye başlandı. Özelleştirmelerle her şey yerli ve yabancı tekellere satıldı. Sıra üreticiler için önemli kalkan olan kooperatiflere geldi. (Kooperatiflerin eksiklikleri ayrı değerlendirme konusu)

Fındık piyasasında sosyal devlet döneminde yabancı sermayenin doğrudan piyasaya girmesi zordu. Fındık alımlarını yerli sermaye-tekeller aracılığıyla yapıyorlardı. Yani ‘yerli’ ihracatçılar dış tekellere satıyorlardı. Zaman değişti. Sosyal devlet politikaları terk edilip kooperatifler 2000 yılında 4572 yasa ile şirketleştirildikten sonra piyasa ‘alıcılara’ kaldı. İşte bu koşullar yabancı tekellerin piyasaya girmesini sağladı.

Sanayi, ticaret, hizmet alanlarında olduğu gibi tarım ürünlerinin üreticiden doğrudan alımı konusunda da ‘yabancı tekeller’ devreye girdi. Bu da durup dururken olmadı. Sayın Bakraktar’ın da içinde olduğu, Ziraat Odaları Başkanları, kimi partiler bugünün yaşanmasında sorumluluk sahibiler. Yıllar önce bu konuların tartışıldığı Soya Fabrikası’nın yemekhanesinde yapılan toplantıda kimlerin neler savunduğu gözümün önünde. Orada ben de konuşma yapmıştım. Bugün yaşananların olacağını söylemiştim. O nedenle Sayın Bayraktar’ın fındık piyasasının serbest piyasa politikaları nedeniyle yabancı tekellere kaldığını belirtmesinde samimiyet göremiyorum. Çünkü şu anda kendisi de uygulamalarda serbest piyasacı!

Sonuç olarak, yabancı tekeller, yerli aracı kullanma gereksinimi görmüyorlar. Doğrudan piyasaya giriyorlar. Bunun zararını üreticiler görüyor. Serbest piyasa kuralları kimilerini de piyasadan siler süpürür. Bu alanda ilk hedefin FKB olduğunu Sayın Bayraktar da biliyor ve o nedenle ‘dert’ yanıyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!