Yıkım devam ediyor!
Coşkun Özbucak

Yıkım devam ediyor!

Bu içerik 2377 kez okundu.
Reklam

YIKIM

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu’nun yaptığı açıklamaya göre (resmi veri) Ordu’da 5 yılda (01.01.2000 ile 31. 8. 2015 arası) 1641 futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazisi tarım dışı kullanım için feda edilmiş! 1995-2000 arası ve bugünlerde yok edilenler de açıklandığında asıl yıkım belli olacak. Çünkü her gün yeni bir yıkımla karşılaşıyoruz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu’da Mehmetçik Parkı yanındaki araziyi ve Zabıta Müdürlüğü’nün bulunduğu binayı sattı. Buraya altı katlı otel yapılacak! Yani sahilde çok katlı bina yükselecek. Ayrıca yeşil alan olması gereken kamunun arazisi satıldı. Yeni bir beton yığını oluşacak… Yeşil alan çoğalacak dendikçe betonlaşma çoğalıyor!

Tarihmiş, kalıntı imiş, turizmmiş, söylenenlerin bir önemi yok! Kurul yok ediliyor. Bir tarafta ‘tarihi kazı’, bir tarafta taş ocağı. Birbirine ne de yakışıyor! Kurul’da yapılan kazı ile önemli bir tarih ortaya çıkarılıyor. Turizm için yeni bir olanak diye herkes memnun. Peki, taş ocağı ile tarihe yapılan saldırıdan yetkililer rahatsız olmuyorlar mı? Bu nasıl turizm ve tarih sevgisi oluyor?

Yaşamımızın en önemli mirası doğadır. Doğayı ne kadar çok yok edersek, kendimizin de (insanlar) içinde olduğu canlıları tehdit etmiş oluyoruz. Doğanın dengesi yaşamımızla doğru orantılıdır. Ne kadar doğa katliamı yaparsak geleceğimizin yok olmasını o ölçüde hızlandırırız.

Çambaşı yolu üzerinde yapılan yol gibi kayıtlara girmeyen ‘yıkımlar’ eklendiğinde tehlikenin boyutu daha iyi anlaşılacak. Ordu’da Yeşil Yol ile ne kadar tarım arazisi, orman yok olacak? Rize Valisi bir ağaç bile kesilmiyor dediği günlerde kesilen ağaçların sayısı belli değildi!

Bulunduğumuz yerlerde doğaya yönelik saldırılara sessiz kalan herkes yarının yok edilmesinin sorumluluğunu taşıyacak. Vicdani olarak geleceğe yönelik ‘suç’ işleniyor.

Doğadaki denge zincirin halkaları gibi birbirine bağlı. Zincirlerden birkaçı kırılırsa denge altüst olur. HES’ler, taş ocakları, maden aramaları, şehirlerdeki betonlaşma nedeniyle yarın yaşanacakları hepimiz tahmin edebiliyoruz.

Doğa, kendisine yönelik saldırılara yanıtını hemen vermiyor. Yanıt verildiğinde de iş işten geçmiş oluyor. Yaşadığımız doğa felaketleri ders olmalı. Bugün yaşanan felaketler doğaya ‘dün’ yapılan saldırıların sonucu. Yarın yaşayacaklarımız da bugün yapılan saldırıların nedeniyle olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!