“Amele pazarı!”
Coşkun Özbucak

“Amele pazarı!”

Bu içerik 2847 kez okundu.
Reklam

Fındık fabrikaları işçi bulamazmış! Haberin içeriğinde acı bir gerçek de itiraf edilmiş…

Fındık fabrikasında çalışan kadınların çalışma koşullarının ağır oluşu, sigortalarının tam yatırılmaması, düşük ücret gibi nedenlerle çalışanlar bin pişman, işsizler de bu şartları kabul etmiyor! (Sigortayı tam ödeyenleri dışarıda tutuyorum, diğer konular her yerde aynı)

Aslında makinelerdeki yenileşme ile koşullar biraz değişse de yıllardır fındık fabrikalarında  (özellikle kadınlar) işçiler mağduriyet yaşadılar. Ben kendim biliyorum ve yüz yüze konuştuğum kadın ve erkek işçiler oldu. Sendikalı olmak istiyorlardı. Neden sendikalı olamadılar buradan yazmayayım, yeniden sendikalaşma girişimi olursa işverenler durum hakkında bilgi sahibi olmasınlar! Anayasal hak ama gel de kullan…

Sendikasız çalışılan her yerde işçiler mağduriyet yaşıyor. Sendikasız çalışılan yerlerdeki kurallarla amele pazarındaki kurallarla aynı.  Taşeron işçilerin sorunlarının bitmemesi bundan dolayı değil mi? Sendikasızsa vur sırtına…

Haberde OTSO Başkanı Servet Şahin, fabrika sahiplerinin bu gerçeği görerek iyileştirme yapacağına inandığını söylüyor. Olur mu göreceğiz. Ancak yaşanmışlıklarla kanıtlanmış ki, emek sömürüsünün aza indirilmesi hep işçilerin mücadelesiyle oldu. İşverenler kendi iradeleriyle  ‘iyileştirmeye’ yapmadılar.

Ordu’da sendika mücadelesi veren her fabrikayla bir biçimde ilişkim oldu. İşçiler neler anlattılar neler…  Dedim ya ‘amale pazarı’… Kazanmanın, sömürünün sınırı yok.

******

Sular temizmiş!

İlçelerde, özellikle de Perşembe ve Gölköy sularının ‘kirliliği’ üzerine gazetelerde haberler çıktı. Hatta Perşembe’de sağlık sorunu da gündemdeydi suların kirliliği nedeniyle.

Bu gerçeklere karşın OSKİ yaptığı açıklamada suların temiz olduğunu iddia ediyor. Şöyle diyor OSKİ yetkilisi, “İlçe ve belde merkezlerimizde içme suyu sorunu bulunmamakta olup, sorun olduğu iddia edilen yerler, köyden mahalleye dönüşen küçük yerleşim yerleridir… insan sağlığı açısından ciddi bir olumsuz etkisinin olmadığı… bilinmektedir.” Perşembe’de yetkililer halka çeşmelerden su içmemeleri için boşuna mı çağrı yapmışlardı.

Oysa OSKİ yetkilileri gerçeği kabul edip, yeni kurulduklarını, eksiklikleri bildiklerini ve sorunları aşmak için planlama yaptıklarını söyleseler daha iyi olmaz mı? Neden böyle balıklama savunma yapma gereği görüyorlar? Hem de Perşembe’de su nedeniyle sağlık ocağına yüzlerce başvuru gerçeği yaşanmışken…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!