Geçmişi değerlendirmek!
Coşkun Özbucak

Geçmişi değerlendirmek!

Bu içerik 1028 kez okundu.
Reklam

Geçmişi unutmamak, dersler çıkararak geleceğe bakmak gerekiyor. Geçmişi değerlendirenler, bugün ne yaptığını da sorgulamalı! Yalnızca geçmişle yaşamak eksik bir yaşam biçimidir.

Geçmişin üzerine inşa edilecek olan gelecek için deneyimler önemli. Ancak ‘anılarla’ yetinmekle de olmuyor. Her kesim kendine göre geçmişi değerlendirirken, özellikle de kendisinin de içinde olduğu süreçle ilgili ‘olumlama ya da olumsuzlamada’ bulunabiliyor. Ölenler- öldürülenlerle ortak paydaları olduğunu vurgulayarak geçmişi anarlar… Hatta bu önemli kişiliklere ‘sahip çıktıklarını’ söylerler…

Geçmişi değerlendirmek, bugün içinde bulunulan durum karşısında neler yapıp yapmamakla bağlantılı olmalı. Yalnızca geçmişin mirasını yiyerek geçmişe sahip çıkılmış olunmuyor. Böyle bir tutum, geçmişi de tüketmekten başka anlam taşımaz. Günümüzde böyle kişilerle karşılaşmak kolaylaştı! Özellikle de geçmişin değerlerini söyleşi masalarında ‘meze’ olarak kullananlarla da karşılaşabiliyoruz.

Halk için, mağdur ve mazlumlar için canını veren kişileri ‘meze’ yapanlar, halk için, mağdur ve mazlumlar için kılını oynatmazlar. Ne varsa dillerinde var. Konuşurlar ama adım atmazlar… Adım atmaya çalışanlara omuz da vermezler… Kısacası, ocağın yanması için emek harcamazlar ama yanan ocağında başında en iyi köşeyi almaya çalışırlar!

Tarihi incelemek, değer vermek, önemli kişiliklerin unutulmamasını sağlamak da insani bir sorumluluktur. Bugünü yaşayabilmemiz, yine geçmiş değerlerin emeğiyle olduğuna göre bize düşen görev de geleceğe hizmet etmektir. Geleceğin aydınlık ve huzurlu olmasını sağlamak için geçmiş değerlerden dersler almaktır. Bunu yaparken ‘anma’ ile yetinme geçmiş değerlere saygısızlıktır aslında.

Her bireyin, grubun kendine ait gördüğü geçmiş vardır. Olmalıdır da… Geçmişi olmayanın geleceği de olmaz! Geçmişi mirasyediler gibi tüketmeden geleceğe taşıyabilmenin yolu emekle olur. Geçmişten söz eden her birey, bugün kendisinin ne yaptığını sorgulamadığı sürece geçmişe zararı olur!

Günümüz, geçmiş anılarla yaşama dönemi değil, geçmişin deneyimlerinden yararlanarak geleceği inşa etmektir. Başkası laf kalabalığı …

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!