Ortaklaşabilmek!
Coşkun Özbucak

Ortaklaşabilmek!

Bu içerik 2023 kez okundu.
Reklam

Toplumsallaşmanın bir göstergesi de birlikte –ortak- iş yapabilme becerisini başarabilmektir. Yaşamın zorunlu bir ilişki biçimidir birlikte iş yapabilmek!

Birlikte iş yapmayı, ortak değer yaratmayı ne zaman, hangi şartlarda yaparsak başarılı oluruz? Birlikte iş yapmak ‘zorunluluğundan’ söz etmem yanlış anlaşılmasın; anlatmak istediğim zor durumda kalındığında yapılan birliklerin, ‘rahat’ olduğumuz zamanlardakilere göre başarı şansının zayıf oluşudur. Yani şartların dayatmasıyla bir araya gelenlerin yaptığı birliğin yararı yoktur. Başarısız olan, tembelliği alışkanlık haline getiren üç kişi bir araya gelip birlik yapsa ne olacak? Her tembel kendine değil, diğer tembellere güveneceğinden yine başarı sağlanamayacaktır. Bu nedenle bir araya geliş ‘zor duruma’ düşünce değil, her zaman gündemde olmalıdır.

Bazen 20-30 kurum ve kuruluşun ortaklaşa yaptıkları eylem ve etkinlikler oluyor. Bakıyorsunuz üye ve yönetici sayılarına göre beklenen katılım sağlanamıyor. Çünkü her kurum ya da kuruluş kendine güvenerek çalışma yapmıyor.  Başkalarından katılım olacağını sanıyor. Herkes aynı anlayışla hareket ettikleri için sonuçta başarısız oluyorlar. Tepkilerini duyurmak istedikleri yer ise, katılımın zayıflığından dolayı ‘tepkiyi’ önemsemiyor. Bu da moral bozukluğuna neden oluyor!

Oysa birliktelik zor durumda kalınca değil, her zaman yapılmalı. Ama öncelikle her kurum ya da kuruluş kendi sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor.

Seçim sonrası Bütçe gündeme gelecek. Bütçe, toplumsal bir toplu sözleşme özelliği taşıyor. Her kesime düşecek payın ne kadar olacağı Bütçe ile belirleniyor. Şimdi Bütçeden hakkını alması gereken kesimler bekleyecek mi yoksa bir araya gelip neler yapacaklarını konuşacaklar mı? Bu konuda her kurum ya da kuruluş kendi içinde bir şeyler yapmanın hazırlığında bulunursa bir araya geldiklerinde sonuç alıcı etki yapabilirler. Nasılsa çok sayıda örgütüz, denirse zararlı çıkılır. Yani üç tembelin yan yana gelmesinden yine tembellik çıkar!

Yaşam ‘sıkışınca’ bir araya gelmeyi kabul etmiyor! Böyle birliktelikler, iş işten geçtikten sonra yapılıyor ki, yararı yerine zararı bile olabiliyor. Zaman kaybetmeden ve kendi öz gücüne güvenerek başkalarıyla bir araya gelenlerin başarılı olmalarını hiçbir güç engelleyemez.

Ekonomik ya da siyasi bir araya gelmeler de böyledir!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı