Kent Konseyleri ne yapar?
Coşkun Özbucak

Kent Konseyleri ne yapar?

Bu içerik 2840 kez okundu.
Reklam

Ordu Hayat Gazetesi’nde Perşembe Kent Konseyi toplantısında çoğunluk sağlayamadığı için oturumun ertelediği haberi vardı. Haberin fotoğrafında da katılımcıların 5-6 kişi olduğu anlaşılıyor.

Kent konseylerinin işlevi kavranamamışsa katılım da olmaz, katlımın sağlanması için çaba da harcanmaz. Perşembe Kent Konseyi’nin kuruluş sürecini yakından biliyorum. Toplantılarına katılmıştım. Perşembe Kent Konseyi’nin başarılı olamayacağı ilk toplantısında anlaşılmıştı. Çünkü yönetimin oluşturulma biçimi ve toplantının işleyişi ‘bağımsız’ bir kent konseyi olmayacağının işaretini vermişti.

Süreç içinde yapılan toplantıların ‘bağımsız politika’ yürütme olanağını bulamayan bir konsey toplantısına katılma gereği de görülmemiş ki, son toplantıya 5-6 kişi katılmış!

Kent konseyleri ‘bağımsız’ olmadığı sürece ‘adı var, kendi yok’ olur. Aynı sıkıntı Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nde de var. Altınordu Belediyesi’nin kent konseyi yok. Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nin de adı var kendi yok! Bu zamana kadar herhangi bir konuda ‘genel kurul’ yapıp bir değerlendirme yapılmadı. Büyükşehir Kent Konseyi’nin oluşu da oldu bittiye getirilmişti. Genel Kurula çağrılmayan partiler, sendikalar, dernekler olmuştu.

Kent konseyleri AB dayatmasıyla kurulan ve kağıt üzerinde ‘demokrasicilik’ oyununun oynanmasını sağlayan bir araç konumunda. Ancak, belediyelerin demokrasi anlayışları kapsayıcı olursa kent konseyleri kağıt üzerinde kalmaktan kurtulup ete kemiğe bürünme şansını da yakalayabilir.

******

“Provokatörler”

Orman Bakanı Eroğlu Trabzon’da Yeşil yol hakkında yaptığı açıklamada “Yemyeşil bir yol olacak. Bizim işimiz zaten ağaçları artırmak, ormanları korumak. Oradaki vatandaşlar çok memnun. Çünkü yayla turizmi gelişecek. Orada yaşayan vatandaşlar, ‘Bu yolu bir an önce yapın’ diyor ama dışarıdan gelen bazı insanlar, provoke etmek isteyenler, buna karşı çıkıyor. Vatandaşı mı dinleyelim, 3-5 tane provokatörü mü” demiş.

Cuma günü Ordu’da ADD, KESK, Çevre Derneği, Alevi Kültür Derneği, Elektrik Müh. Odası, Jeoloji Müh. Odası, Tek Gıda İş, Ordu Doğa ve Yaşam Alanların Koruma Platformu, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu ortaklaşarak Yeşil yol projesine karşı olduklarını açıkladılar. Başka parti ve dernekler de zaman zaman Yeşil yol projesine karşı açıklamalarda bulunmuştu. O zaman bu kuruluşlar da ‘provokatör’ mü oluyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!