Demokrasi ve sandık!
Coşkun Özbucak

Demokrasi ve sandık!

Bu içerik 2840 kez okundu.
Reklam

Demokraside seçim ve sandık önemli ama her seçim ve sandık demokrasi demek değildir. Kimi zaman bu tartışmalar yaşanıyor ve halkın yaşama müdahalesini engellemek için seçim-sandık belirleyiciymiş gibi konuşabiliyorlar.

Seçim-sandık belirleyici olsaydı 7 Haziran sonrası öyle ya da böyle ‘hükümet’ kurulurdu! Seçim ve sandık önemli… Önemli de tek başına bir şey ifade etmiyor. Seçimden seçime oy kullanmakla yetinilmesini demokrasi olarak pazarlayamayız. Seçim ve sandık demokrasinin araçlarından biridir.

Sandığın bu kadar tartışıldığı günümüzde olaylar-kavgalar-savaş-çatışma (adına ne denirse densin) daha başlamadan ‘taşımalı oy kullanma’ tartışmaya açılmıştı. Olurdu, olmazdı… İlçe ve İl Seçim Kurullarının tekliflerini YSK değerlendirdi ve sandıkların taşınmasının olamayacağına karar verdi. Olması gereken de buydu. Şimdi bu konuda yapılacak tartışma ve diretme olmayacakları zorlamak anlamına gelir!

Taşınması teklif edilen sandıkların ortalama seçmen sayısının 400 bin dolayında olduğu haberlere yansıdı. Seçime katılım yüzde 85 olsa kullanılacak oy, 340 bin oluyor bu oyları gitmesi gereken yerlere gitmesi engellense ne olacak ki, seçimin sonucunu ne kadar etkilenir ki… Böyle bir tartışma gündemi değiştirmek başka işe yaşamaz. YSK karar verdi gündemden düştü.

1 Kasım seçimine bir aydan az zaman kaldı ama 7 Haziran seçimi ile karşılaştırdığımızda seçim yokmuş gibi ortamla karşı karşıyayız. Sokaklarda seçimi konuşan insan sayısı çok az. Belki partilerin ‘aktif’ çalışmaya başlamamalarından kaynaklıdır ama sanırım adayların da seçmenin de seçime yönelik bir heyecanları yok.

Televizyonlardan ‘liderlerin’ ve parti temsilcilerin seslenmeleriyle politika yapılacak gibi. 7 Haziran’ın hareketliliği başkaydı. Sokak çalışmaları öne çıkmıştı.

7 Haziran seçimi ile 1 Kasım seçimi arasındaki en farklı yön, şiddetin öne çıkması. Artık farklılıklar ‘düşmanlaştırma-ötekileştirme’ aracı olarak kullanılıyor. Farklılığın olağanlaştırılması için özellikle televizyonlara ve gazetelere büyük görev düşüyor. Kullanacağımız dil, seçimlerin demokratik ortamda yapılmasına katkı sağlayacak.

Fakat asıl sorumluluk parti liderlerine ve yöneticilerine düşüyor. Liderin her öteleyen-düşmanlaştıran sözü sokakta şiddete neden oluyor. 7 Haziran olmadıysa 1 Kasım var. Demokratik şartlarda bir seçimi yaşamak istiyoruz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!