“İşgal”
Coşkun Özbucak

“İşgal”

Bu içerik 1173 kez okundu.
Reklam

İşgal, toprağın zor yoluyla ele geçirilmesidir. Savaşlarda bir devletin başka bir devletin sınırlarını geçerek egemenlik kurması olarak da değerlendirilen işgalin şampiyonunun ABD emperyalizmi olduğunu biliyoruz. Geçmişte de İngiltere ve Fransa ve Almanya’nın başı çektiğini. İmparatorluk dönemlerinde ise işgalleri herkes yaptı!

Köylerde arazi kavgaları olur, sınırı geçti diye. Bu da küçük işgal örneklerinden. Irak, Suriye işgallerini bir kenara bırakırsak en uzun işgal dönemi de Filistin topraklarının İsrail devleti tarafından işgal edilmesi olarak tarihe geçmiştir.

Bir “işgal” türü de tarım alanları ve ormanlara yönelik gelişmeye başladı. HES’ler, taş ocakları, maden çalışmaları tarım alanlarını ve ormanları  ‘işgal’ edip yok ediyorlar. Bunları yaparken de ‘zor’ kullanmıyorlar. Emperyalizmin iki türlü işgali var. Biri askeri güçle işgal, diğeri de sermaye ihracı yolu ile olan. Tarım alanları ve ormanlarda gördüğümüz ‘işgal’ de sermaye ihracı yolu ile yapılan ‘işgal’ oluyor!

“İşgal” ile yukarıdaki fotoğrafın ne ilgisi var diyebilirsiniz. Onu da açıklamayayım.  Fotoğraf, Fatsa Bahçeler Mahallesi toprakları üzerinde siyanürle altın ayrıştırması yapılmak istenen alanı gösteriyor. Alanın ortasındaki yeşil alan (fındık bahçesi)  ise, şirkete yerini satmayan üretici köylü Emin Amca’ya ait. Bu fotoğrafı görünce “işgal” aklıma düştü!

Şirket bu araziyi ‘tankla, tüfekle ele geçirmedi” yani işgal etmedi ama çevresindeki arazilerde siyanür kullanacağı için araziye giriş olanağı da yok. Hatta ürün alma şansı hiç yok. Bu nedenle ‘kendiliğinden’ işgal yaşanıyor. Bilmiyorum maden sahasının ortasında bulunan yeşil alan, fotoğrafa bakanların dikkatlerini çekti mi?

Çift kat telle çevrili araziye (yöre insanlarının tepkileri de biliniyor) toprak sahibi Emin Amca girip çıkabiliyormuş. Girip çıksa ne olacak ki, nasıl olsa işletme faaliyete geçtiğinde bahçe yok olacak, ürün alınamayacak!

Bakalım süreç ne gösterecek?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ