Bu kadar da olmaz!
Coşkun Özbucak

Bu kadar da olmaz!

Bu içerik 2996 kez okundu.
Reklam

Bu kadar da olmaz! Nedir bu reklam panosu sevdası? 7 Haziran seçimleri öncesi de Ordu’nun ilçeleriyle birlikte köşe bucak reklam panolarıyla dolduruldu. Şimdi boş boş duruyorlar! Bu konuda da eleştiri yazısı yazmıştım.

7 Haziran öncesi yapılanları seçim döneminde partiler kullandı ama biri dört dörtlük kullandı. Bu kadar reklam panosu yetmezmiş gibi görüntü kirliğine de neden olan Güzelordu İlkokulu bahçesine hançer gibi saplanan ışıklı dev panoya çok mu gereksinim duyuldu?

Kamu arazisine reklam panosu koymak ne kadar doğru? Köprübaşı mevkii hareketli bir yer. Buraya herkes reklam vermek ister! Özellikle de seçim döneminde partiler… Bu pano dikilmeden kimlerin kullanacağına dair belirleme de yapılmıştır!

Kim ne derse desin, buraya konan reklam panosu hem kamu kurumu alanı olduğu için (suç!), hem de görüntü kirliliği yaptığı için yanlış! “Ben yaptım oldu!” anlayışının tipik örneği olan reklam panosu hemen sökülmeli, sökülmezse de yapanların zevkleri ve anlayışlarının belgesi olarak kalacak! Kamu arazisi olduğu için dava açıldığında da sökülmek zorunda kalınacak!

******

Kadına yönelik şiddet!

Ordu’da şiddet gören 790 kadın koruma istemiş. Bir de koruma istemeyenleri – isteyemeyenleri hesaba kadarsak sayının çok yüksek olduğunu kabul etmek zorundayız.  Bir de ‘çocuk gelinler’ var. Ordu Türkiye’de 29. sıradaymış!

Bu iki haberi yan yana koyduğumuzda Ordu’nun sosyal, kültürel olarak kötüye giden bir sürece girdiğini söyleyebiliriz. Kadına yönelik şiddet ve çocuk gelinler tarihin çöp tenekesine atılmış gelenekler olası gerekirken sürekli artmasına bir anlam yüklemek gerekiyor. Bu tehlikeli gidişe karşı mücadele etmek insanlık görevi olarak hepimizin sorumluluğunda.

Ordu’nun tarihinde örnek alınacak gelişmeler oldukça çok. Gazete, tiyatro, sinemanın geçmişi çok eskilere gider. Ordu’da ilçelerle birlikte onlarca gazete çıkıyor. Kadın dernekleri var. Valiliklerde, belediyelerde komisyonlar kuruluyor. Kadına (aile) yönelik devlet kurumları var. Var ama her gün şiddete uğrayan kadın ve çocuk gelinler artıyor!

Bunun nedeni ülkedeki sisteminin sonucu desem, yanlış mı belirleme yapmış olurum? Eğitim sistemi yazboz tahtası oldu. Kadın-erkek eşitliği konusunda eğitim yok.

Kimse kadına yönelik şiddet ve çocuk gelinler sorunundan kendini uzak tutamaz. Hepimiz sorumluyuz. Ama ana sorumlu iktidar olanlar, önlem alması gerekenler…

*****

10 Ekim 2015 Ankara katliamı üzerine bir şey yazmak istemiyorum. Sözcük bulamıyorum. Gazetedeki dünkü köşem kararmıştı. Bunun yeterli olduğunu düşünüyorum.  Ankara’ya giden biri olarak canım acıyor. Lanetliyorum…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!