Taşeronlar ve siyaset
Coşkun Özbucak

Taşeronlar ve siyaset

Bu içerik 2026 kez okundu.
Reklam

Siyaset kavramı çoğu kez ‘gizli’ siyaset yapanlar tarafından çarpıtılıyor. ‘Siyaset yapılmasın’ derken aslında hak mücadelesinde ısrarlı olmayın, denmek isteniyor. Yani insanlar ‘teslimiyete’ davet ediliyor!

Seçim zamanı… Her şey birbirine karıştırılıyor. Taşeronluk sistemi ‘modern kölelik’ olduğunu söylemeyen taşeron işçi yok.  Ama taşeronluk sisteminin kaldırılmasını istemenin siyasetle olan ilişkisinin yok edilme çabası görülebiliyor. Taşeronluk sistemini kaldırmak hükümetlerin göreviyse, taşeronluğun kaldırılmasını istemek de siyasetle o kadar iç içe!

Partilerin taşeronluk sistemiyle ilgili seçim bildirgelerinde değerlendirmeler var. Kimi net olarak sistemin kaldırılacağını isterken, AKP ve kimi partiler taşeronların tepkileri nedeniyle ‘yumuşak bir dil kullanma’ gereksinimi duymuş. ‘Taşeronluk sistemini kaldıracağız’ diyemiyorlar!

AKP’nin seçim bildirgesinde ‘taşeronluk sisteminin kaldırılmasını savunmama hakkı’ var. Bir partinin neyi savunacağına partiler karar verir, dışarıdan karışma hakkı yok. Ancak partinin kararını yanlış bulanların eleştirme ve oy vermeme hakkı da en doğal tercihidir.

Ancak hem ‘karşı çıkar gibi gözüküp’ taşeronluk sistemini savunan partiye oy verilmemesini engellemek için ‘sorunu siyasallaştırmamak gerekir’ demek ikiyüzlülük oluyor.

Taşeron işçilerin kadroya alınması (kadrolu işçi olması) için mücadele ettiğini söyleyen bir ‘taşeron önderi’ aynen şunları yazmış: “AK PARTİ hariç bütün partiler net bir şekilde kadro dedi, AK PARTİ ise sadece konu başlığını açıkladı. “Kamuda çalışan taşeronları istihdam edeceğiz” ifadesinden kadro verileceği yönünde algı oluştu, fakat detay açıklanmadı, yorum yapmak için erkendir… Sonuç; Sözün özü taşeron işçisi siyasallaşmadan hak mücadelesini yürütmeli ve bu seçimin kazananı olması için, birlik ve beraberliğini korumaya devam etmelidir.”

Hem AK Parti dışındakiler taşeron işçiliği kaldıracağını açıkça söylediğini vurgulayacaksın, hem de AK Parti’nin muğlak açıklaması için olumsuz yorum yapılmaması gerektiğini belirtip sorunu siyasallaştırmamayı önereceksin!

Böyle bir açıklamayı yapanın adını yazmadım. Benim için sorunun özü önemli, kimin söylediği değil. Çarpıcı ve öğretici bir açıklama olduğu için örnek olarak yazdım. Hem hakların için mücadele edeceksin, hem de hakkını vermemek için direnene destek (oy vermek) olacaksın… Büyük çelişki…

Siyaset, haklarına sahip çıkmak, hak gaspını yapanlara karşı mücadele etmektir.

*****

Ankara vahşeti üzerine yazmamaya karar verdim ama öyle yazılar okuyorum ki… Yaşanan vahşetin bir daha olmaması için AKP’nin seçimi kazanması gerekir diyenler var. Bu katliamlar uzayda mı oluyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı