Yine yağmur mağduriyeti!
Coşkun Özbucak

Yine yağmur mağduriyeti!

Bu içerik 1069 kez okundu.
Reklam

İklim değişikliği mevsimleri de bozdu! Ne zaman yaz oluyor, ne zaman kış oluyor belli değil. İlkbahar ve sonbahar yok oldu! Bitmeyecekmiş gibi gelen sıcaklar yerini birdenbire yağmura ve soğuğa bıraktı, kış geldi!

Mevsim geçişlerinin ‘tehlikeli’ olduğunu biliyoruz. Ayrıca yağmurun ‘lokal’ yağışlarla beklenmeyen zararlara neden olduğunu da. Yağışların uzun süreceği için ‘tehlike uyarısı’ yapılıyorsa ilk hareket yetkililerden gelmeli. Her yarım saatlik yağmurda mağduriyet yaşıyoruz.

Salı günü akşam 19.00 dolayında yarım saat yağmur yağdı. Ordu felç oldu. Yollardaki akarlar tıkalı, işyerleri ve evler su altında. Trafik felç. Herkes kendi başının çaresine bakıyordu. Ordu Büyükşehir ve Altınordu Belediyesi ortalıkta yoktu.

Yağmurun verdiği zarardan sonra gelinse ne olacak ki. Bu yağmurun yağacağını Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi biliyordu ama önlem almadılar. Bu nedenle de mağduriyet yaşandı. Yerel yönetim anlayışının sonucu!

Yaşananı ‘doğal afet’ olarak niteleyemeyiz. Ama ‘ilgisizlik’ normal yağmuru afete dönüştürdü. Gelecek tehlike biliniyorsa önceden önlem alınmalı. Bu önlemi yurttaş almayacak. Ordu Büyükşehir ve Altınordu Belediyeleri Pazartesi ve Salı günleri yollardaki akarlardan kaç tanesini kontrol etti acaba? Burada sorumluluk işçilerin değil, yöneticilerindir. Onlar görev verecekler ki, işçiler çalışma yapsın!

Bunları yazarken olumsuzluktan fırsat yakalamak niyetim yok. Bu olumsuzluk bugün yaşandığı gibi dün de yaşanıyordu. Halkçı hizmet anlayışı olmadıkça böyle sıkıntılar hep yaşanacak.

******

Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz, “HES’ler ve yol çalışmaları suları kuruttu.’ açıklaması yapmış. Yağan yağmur Sayın Yılmaz’ın imdadına yetişti!

Sayın Yılmaz’ın bu gerçeği kabul etmesi sevindirici de şimdi ne yapacak? Bundan sonra HES ruhsatı vermeyecek mi? Yine yol yapmakla övünüyor ama yolların suları kuruttuğunu söyleyebiliyor.  Bu konuda Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu gereken yanıtı verdi. Benim yeniden vurgulamama gerek yok.

adsızz

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!