Dikkat Dikkat!
Coşkun Özbucak

Dikkat Dikkat!

Bu içerik 2799 kez okundu.
Reklam

Tehlike ‘geliyorum’ diyor! Ancak geldiğinde iş işten geçmiş olacak… HES’ler, yollar suları kurutmuş. Öyle diyor Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz! Ya taş ocakları, madenler…

Gerçekler iş işten geçtikten sonra kabul ediliyor. Ekoloji kavramının önemi yeterince anlaşılamadı. ‘Ne olacak ki’ denilerek yaşam alanları parça parça yok edildi. Şimdi fark ediliyor zararlar.

Ordu’da bir tehlike var ki, bu zamana kadar yaşadığımız tehlikeler bunun yanında önemsiz kalır. Yani devede kulak… Yaklaşan felaket ‘siyanür’ kullanımı ile altın ayrıştırılmasının yapılacak olması. Siyanür, zehir olarak toprağı, suyu yok ediyor. Yani geleceğimizi, yaşamımızı…

Pazartesi günü Fatsa’da Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. “Siyanür zarar vermeyecek, gerekli önlemler alınıyor diyenler oluyor. Daha siyanür kullanılmaya başlanmadı. Geç kalmış sayılmayız. Yarın siyanür kullanılmaya başlandığında ‘ah vah’ etmenin anlamı olmayacak. O nedenle Fatsalı hemşerilerimize buradan sesleniyoruz: Esnafı, işçisi, işadamı, üretici köylüsü, memuru; kadını-erkeği, genci-yaşlısı tehdit altında. Siyanür kişi seçmeyecek. Siyanür yalnızca biz karşı çıkanlara zarar vermeyecek, bugün doğmamışlarımız da tehdit altında.” diyen platform üyeleri tehlikenin altını bir kez daha çizdiler.

Siyanür kullanılmaya başlanmadı. Kullanılan illerdeki durum ortada. Halk uyarıyor, yönetenler duymuyor ve siyanürle altın ayrışmasının yapılması için olanaklar seferber ediliyor. Aslında yaşamı yok etmek için seferberlik ilan edilmiş desek yanlış da olmaz! “Doğmamışlarımız da tehdit altında!”

Yaşanabilecek tehlikenin boyutu büyük. Bu nedenle ‘masa başı söyleşilerle’ zaman geçiştirilemez. Birlikte bir şeyler yapılmalı. ‘Birilerinin’ çabalarını seyretmekle yetinmek kabul edilebilir bir hata, affedilir bir eksiklik değil; hepimiz taşın altına elimizi sokmalıyız.

Fatsa’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki haykırışı duyabilmeliyiz. Ünye’de Altınordu’da yükselmeye başlayacak sesi bakalım kimler duyacak? Platform üyeleri 30 Ekim 2015 tarihinde açtıkları davanın duruşmasının olacağını; bu süre içinde seslerini meydan meydan dolaşarak yükselteceklerini söylüyorlar.

Dün Fatsa’da yükselen ses, Ünye’de ve Altınordu’da da yükselecek. Bakalım ‘Siyanüre hayır’ sesine kimler eşlik edecek? Seçimin arifesinde yapılacak mahkemede kimler halkın yanında olacak göreceğiz!

Bugün HES’ler suyumuzu kuruttu diyenler yarın, suyun da zehirlendiğini görünce ne yapacaklar? Geç olmadan siyanür tehlikesi bertaraf edilmeli. Yoksa Ordu diye bir şehir kalmayacak!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!