“Çiftçiye faizsiz kredi!”
Coşkun Özbucak

“Çiftçiye faizsiz kredi!”

Bu içerik 1812 kez okundu.
Reklam

Reklam panolarında AKP tarafından asılmış seçim afişleri var. Bunların hepsini değerlendirmeyeceğim. Afişler ‘hükümet olan partinin’ değil de sanki muhalefet partisinin vaatleri!

Vaatlerin tümü bir kenara, Ordu’yu da yakından ilgilendiren “Çiftçilere faizsiz kredi” dikkat çekici! 13 yıldır iktidar olan bir partinin gündeminde hiç olmayan sorunun önemli hale gelmesi tartışılmalı, nedeni ortaya konmalı…

Fındık üreticileri ve ürünleri üzerine o kadar çok yazdım ki, bazen de aynı şeyleri yazmak zorunda kaldım. Reklam panolarında “ Çiftçiye faizsiz kredi” vaadini görünce yeniden aynı şeyleri yazmak zorunda bırakıldım!

Bu köşeden sürekli yazdığım konulardan biri de üreticilere faizsiz kredi verilmesinin gerekliliği idi. Üreticinin bahçesine yapacağı ilaç, gübre, temizleme masrafları ve fındık toplama ücretleri için devletin üreticilere faizsiz kredi vermesini vurgulayan yazılarım oldu. Hatta kimi partilerin bu yönde basın açıklamalar ıda ama ne duyan oldu ne de ilgilenen…

Verilecek faizsiz kredi, üreticiyi ihracatçı ve tüccar karşısında korunaklı kılar. Fındığının bir bölümünü satmak zorunda kalmaz. Böyle bir durumda da ürün değerini bulur. Serbest piyasa diyen hükümet ve partisinin “Çiftçilere faizsiz kredi” vaadi gerçekleşebilir mi? Evet gerçekleşebilecek bir vaat ama bunu AKP gerçekleştirmez…  13 yıllık fındık politikası bunun kanıtı…

*****

“İş var, başvuru yok!”

Bir haber: “Ulubey’de iş var, başvuru yok.” diye. İşsizliğin yüksek olduğu ilimizde böyle bir haber dikkat çekiyor. İş var ama insanlar çalışmak istemiyor anlamı çıkıyor. Tembel insanlar!

Ordu’da tekstil atölyeleri dolu. Buralarda işe girenlerin çalışma süreleri hep kısa oluyor. Biri giriyor, diğeri çıkıyor. Çıkma gerekçeleri de sigorta ya yapılmıyor ya da eksik yapılıyor. Ücretler düşük ve zamanında ödenmiyor. Çalışma saatleri de 8 saatin üzerinde… Sendika sözcüğü kullananın ağzına biber sürüyorlar! (Birkaç atölyenin kurallara uyması gerçeği değiştirmiyor.) Bu sorunları dile getiren çok işçi kadınla konuşma olanağım oldu.

Gölköy’de belediye önderliğinde tekstil atölyesi açıldı, orada da işçi sıkıntısı çekiliyor. Ordu, tekstil atölyeleri için ‘cennet’; çalışanların ağzı var dili yok!

İş var ama kurallar da olmalı. İşçiler fazla bir şey de istemiyor. Yeterli olmasa da yasalardan kaynaklanan hakları tanınsın.  Ordu’da hangi tekstil atölyesinde sendika var ki?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!