Siyasette tutarlılık!
Coşkun Özbucak

Siyasette tutarlılık!

Bu içerik 2818 kez okundu.
Reklam

Bu ülkede ne seçimler oldu… Her seçim kendi güncelliği ile ‘çok’ önemliydi. 7 Haziran seçimine de öyle dendi, şimdi 1 Kasım seçimlerine de aynısı söyleniyor.
Siyasette her etkinlik gününün özelliğine göre diğerlerinden önemli olarak görülür. Çünkü diğerleri geçmiştir, yenisi gelecek… Bu açıdan bakıldığından gelecek daha önemli oluyor. Ancak geçmişle gelecek arasında yapılan siyasette bir uyum gerekiyor.
Siyaset gündemin özelliğine göre yenilenmeli. İnsanların tutumlarındaki farklılaşmalar olağan görülmeli. Ancak bu farklılaşmalar aslını ret etmeden olmalı. 180 derece farklılaşma dikkat çekici oluyor. Farklılaşma inkar üzerinden değil, yeni bilgilenmelerle zenginleşmeyle olur.
Kimi siyasetçilerin, kimi liderler hakkındaki değerlendirmelerinin 180 derece farklılaşması nasıl oluyor? Safını değiştirenler gerçekten farklılaştığı için mi böyle konuşuyor yoksa bugünkü çıkar ilişkisinin gereği mi? Bu nedenle bugün birbirini ötekileştiren, düşmanlaştıranların yarın ‘kucaklaşarak’ başkalarını ötekileştirip düşmanlaştırmayacağın nereden bilelim. Bunun garantisi var mı?
Siyaset, hizmet için yapılır. Kişisel, grupsal çıkar işin içine girdiğinde ‘siyaset’ özel çıkarın aracı olur. Dün ağza alınmayacak nitelemeleri yapanların ‘suçladıkları’ kişilerin dizinin dibinde yer etmesine başka anlam verilemez.
Türkiye’de olduğu gibi Ordu da bu konuda zengin. Dün başka partide yer alanlar hatta parti kuranlar bugün ‘karşıt’ gördükleriyle kaynaşmış durumda, keskin savunucu olmuşlar.
‘Saf değiştirenlerin’ eski ve yeni arkadaşlarının dıştan yaklaşımı ile içten duyguları aynı olmaz. Yüzüne güler ama arkadan demediğini bırakmaz. Çünkü bulunduğu yeri bırakıp eleştirdiği yere katılanın yarın başka bir yere gitmeyeceğin garantisi yok. Siyaseti meslek olarak görenlerin ne zaman ne yapacağını kestirmek zor.

*****
Başbakan Davutoğlu, Trabzon’da Yeşil Yol hakkında yaptığı konuşmada  “Dünyanın her yerinden insanlar gelsin Karadeniz’in yaylalarına aşık olsun, havasında şifa bulsun diye bu projeyi yapıyoruz. Türkiye’nin her köşesindeki çevre aşıkları olan bizler adına söylüyorum; bizler sarı çiçekle konuşan Yunus Emre’den ilham almışız. Tek bir sarı çiçeğin ezilmesine izin vermeyiz. Tek bir yaylanın tarumar edilmesine izin vermeyiz. Kötü yapılaşmayla o doğanın bozulmasına izin vermeyiz. O yollar doğayı bozmak için değil, doğaya ulaşıp rabbimize şükretmek için yapılıyor. Yeşil Yol bu felsefeyle yapılmaya devam edecek.” demiş!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!