‘Seyirci’ kadınlar
Coşkun Özbucak

‘Seyirci’ kadınlar

Bu içerik 1198 kez okundu.
Reklam

Hayat Televizyonu’nda ‘Ekmek ve Gül’ programı sporcu kadınları konu yaptı. Birçok boyutlarıyla irdelenen konunun içinde futbol karşılaşmalarında verilen ‘seyircisiz’ oynama cezasına karşın kadın ve çocukların ‘seyirci’ olarak statlara doldurulmasının bir çelişki olduğuna dikkat çekildi.
‘Seyircisiz karşılaşmalara’ kadın ve çocukların ücretsiz alınması belki kadınların ve çocukların spor izleyicisi olmalarını sağlamak olsa da bilinç altına yerleşen kadın ve çocukların ‘birey’ olduklarının inkarının dışa vurumudur. Ceza ‘seyircisiz oynama’ ise statta hiçbir seyirci olmamalı! ‘Seyircisiz maçlarda’ stattaki kadınlar ve çocuklar ‘seyirci’ değil mi? Onlar ‘adam’ yerine koyulmuyor mu?
Kadın erkek eşit olduğunu kabul ediliyorsa, kadın ve çocukların spor karşılaşmalarını izlemeleri teşvik edilecekse yapılacak olan spor sahalarında belli yerler ücretsiz seyirciye ayrılır ve her spor karşılaşmalarına kadın ve çocukların katılımı sağlanır. Ancak şu anki uygulama kadın ve çocukları ‘dolgu malzemesi’ haline getiriyor. Statların tamamen boş olması sporcuların motivelerini bozduğu bilinen gerçek, o zaman ‘ses çıkaran birileri’ stada alınmalı!
Kadın yaşamın her alanında yer alacak ama ‘seyircisiz oynama cezasında’ birey olma özelliğinden ‘dolgu malzemesi olmaya’ düşecek. Çelişkili durum.
Bu durumda kadınların spor karşılaşmasında ‘seyircisiz oynama cezası’ verildiğinde spor karşılaşmalarına erkekler ‘dolgu malzemesi’ olarak ücretsiz alınabilecek mi? Böyle bir uygulama yapılırsa kadın- erkek eşitlinden söz edilebilir!
*****
Koalisyon eşittir kaos!
7 Haziran seçimlerinde işlenen ‘koalisyonlar kaos yaratır’ vurgusu 1 Kasım seçimi sürecinde de kullanılmaya başlandı. AKP Ordu Milletvekili Adayı Oktay Çanak da bu vurguyu yineledi.
Sayın Çanak, ‘Kaosun çözümü tek başına iktidar’ açıklaması yapmış. Her parti tek başına iktidar olmak ister ama bu kararı da halk verecek. Ancak ‘koalisyonları’ günah keçisi ilan ederek kendini zora sokuyor. 1 Kasım sonuçları 7 Haziran gibi olursa ‘koalisyon’ kurmayıp hükümet kurma hakkını diğer partilere bırakacaklar mı? 7 Haziran’da bunu yapmayarak yeni seçime gidilmesine neden oldular! Bu nedenle 7 Haziran seçimi sonrası koalisyon görüşmelerini sürdürdükleri için ‘özür’ dileyecekler mi?
Eğer ‘milli irade’den söz ediliyorsa ‘yarışa katılanlar’ sonuca razı olacak! Halk koalisyon diyorsa koalisyon da yapılacak. Önemli olan koalisyon yapanların halkın verdiği görevi anlayabilmesi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ