Seçim ve ekonomi
Coşkun Özbucak

Seçim ve ekonomi

Bu içerik 2776 kez okundu.
Reklam

7 Haziran seçimi öncesi sıcaklığını yakından hissettiğimiz ekonomik krizin sinyalleri seçimin 1 Kasım’da yenilenmesi kararından sonra ‘zorlama’ yöntemlerle ‘kriz yok’ görüntüsü verilmeye çalışılıyor ama boşuna…

Herkesin memnun olduğunu kanıtlamaya çalışanlar ‘işçi aranıyor ama işçi bulunamıyor’ değerlendirmeleri ile gerçeği bulanıklaştırarak iktidarı aklamaya çalışıyorlar! Ekonomi gerçekten düzgün mü?

Bırakalım ‘ekonomist’ olmayı. Herkes kendi üzerinden değerlendirme yapsın. Her geçen gün ekonomik durumunda iyileşmeyi bir kenara bırakalım, aynı kalabiliyor mu? Buna ‘evet’ diyenler için ekonomik kriz yok ama ‘hayır’ diyenlerin ‘imdat!’ sesini duymamak için kulaklara pamuk tıkanıyor!

SMMMO Ordu Şube Başkanı Ertuğrul Yüksel, “Üst üste yapılan seçimler nedeniyle ülke seçim atmosferinden kurtulamadı. Yeni yasalar çıkarılamadı, dolayısıyla iş camiası tedirgin’ diyor. Küçük, büyük iş insanlarının muhasebesini tutanların kuruluşunun başkanı bir şeylere tanık oluyor ki, böyle açıklama yapıyor. Ertuğrul Yüksel’in bu açıklaması Ordu’nun durumunu da ortaya koyuyor.

Para politikası ülkenin, ilin geleceğini belirliyor. Ordu’nun geleceği hiç de iç açıcı değil. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yeni AVM’nin kurulacağından söz ediyor. Esnaf Odaları Başkanı da AVM’lerin küçük esnafı bitirdiğini. Bir de seçim ekonomisi, belirsizlik eklenince tehlikenin boyutu daha iyi ortaya çıkıyor.

Ekonomi için ‘sıcak para’ önemli. Ordu’yu bu konuda irdelediğimizde paraların il dışına çıktığını göreceğiz. Adların buradan yazarak reklamlarını yapmış olmayayım. O nedenle bunları AVM ve ‘küçük’ marketler olarak nitelersek, kazandıkları parayı aynı anda il dışına çıkaran işletmeler olduğunu görürüz. Alışverişlerin kartla yapıldığını da eklersek parasızlığın nedenini daha iyi anlarız. İnsanlar maaşını kredi kartı borcuna aktararak yaşıyor.

Ekonominin nasıl olduğunu anlamak için esnafların durumunu incelemek gerekiyor. Büyük market ve giyim mağazalarının dışında işler kötü. Bu mağazalara giren paralar da il dışına çıkıyor.

Seçimlerin Türkiye ekonomisini etkilemesi ilimizde daha fazla hissediliyor. Seçim sonrası nasıl olacak, krizin yükü kimin sırtına yıkılacak göreceğiz. Seçim sonrası da ‘bilinmeyen’ olarak duruyor.

Seçim sonrası ekonomideki belirsizliğe siyasi belirsizlik de eklenince sıkıntının-tehlikenin boyutu korkutuyor…

Demokrasi, özgürlük, eşitlik, kardeşlik, barış, demokratik haklar, iş güvencesi, sendikal haklar, asgari ücret, işsizlik, eğitim, sağlık, ekonomi şu an kötü; seçim sonrasını göreceğiz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!