Gerçekler
Coşkun Özbucak

Gerçekler

Bu içerik 2865 kez okundu.
Reklam

Yaşamın her alanında yaşanan gerçeklikler er ya da geç ortaya çıkar. Bundan kaçış yok! Bazen gönüllü ve inanarak yapılan itiraflar bazen de uygulamalarla ortaya çıkar.
Fındık alıcısı konumunda olan Adem Güney’in Ordu Hayat’ta yer alan röportajı dikkate alınması gerekiyor. Sayın Güney fındık fiyatının 15 TL olması gerektiğin söylüyor. Ayrıca üreticilerin de artık işi bildiğini ve pazara fındık indirmediğini vurguluyor. Yaptığı değerlendirmede şu da çok ilginç, kendilerinin de fındık üreticisi olduğunu söylüyor ve Fındık fiyatlarının düşüşünden panikleyen fındık alıcılarının olduğunu ve fındığı ucuza satanların zararlı çıktığının altın çiziyor.
Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin yaptığı 3 aylık ve yıllık değerlendirmelerde yılların karşılaştırması yapıldığında Sayın Güney’in söylediklerinin doğruluğunu göreceğiz. Fiyat yüksekliğinde yurtdışı satışlarda düşüş olmuyor. Türkiye’ye gelen dövizde yükselme oluyor. O zaman fiyatın düşük olması için uğraşanların başka amacının olduğuna inanmak gerekecek!
Fındıkta yaşanan gerçeklik böyle. Kimi alıcılar fiyatların düşük tutulması için çaba harcasa da üreticilerin pazara fındık indirmeme tavrı işin yönünü değiştiriyor. Pazara fındık indirmeme kararlılığı istenilen seviyede olmasa da fındık alıcıları tedirgin oluyor.
Fındığın fiyatının yükselmesini engellemeye yönelik plan olsa da tutmayacağa benziyor… TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre ihracatçıların rekolte tahmini tutmadı. İhracatçılar 733 bin ton, TZOB 590 bin ton demişti. TÜİK de 646 bin ton açıklaması yaptı. Patoza giren fındık eksik çıktığına göre rekolte TZOB tahminine yakın demektir. Yan fındık geçen yıllarda satılan oranın altında! Yani fındık fiyatı her gün yükselmeye devam edecek…
****
Seçimde sokaklar!
7 Haziran seçiminde partiler ilçelerde ve eski beldelerde ‘halk toplantıları’ yaparlardı. Şenlik havasında mitingler öne çıkardı. 1 Kasım seçimi için partiler ve adaylar miting yapma yerine halkın ayağına gidiyorlar. Önce miting adına halk çağrılıyordu, şimdi doğrudan halkın ayağına gidiliyor.
Bu değişikliğin birbirine bağlı iki nedeni var. Birincisi, halkın seçime ilgisi zayıf, mitinge çağrı yapılsa istenilen katılımın sağlanamayacağı inancı var. İkincisi de halkın ayağına giderek ilgi toplama çabasının öne çıkması.
Başbakan Yardımcısı, AKP Ordu Milletvekili Adayı Numan Kurtulmuş, ‘resmi’ kariyerini de kullanarak miting yapamıyor (diğer partiler de aynı durumda). Bu nedenle sokak gezileri ile halkın ayağına gitmek zorunda kalıyorlar. Her gün gazetelerde çıkan adayların çalışmalarındaki görüntü böyle.
Sessizliğin egemen olduğu bir ortamda partilerin başka yapacağı yok. Gazeteler, panolar, televizyonlardaki reklamlara güveniliyor. Söylenenlerin çoğuna adayların kendilerinin de inanmadığı ortada, halk nasıl inanacak?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!