Perşembenin gelişi…
Coşkun Özbucak

Perşembenin gelişi…

Bu içerik 2806 kez okundu.
Reklam

“Perşembenin gelişi çarşambadan belli” sözü gelişmelerin nasıl sonuçlanacağının bilindiğini vurgulamak için kullanılır. Fındıkta yaşananlar ve gelecekte olacaklar dünden belliydi… Başlığı da bu nedenle koydum.

Fındık politikaları ve geleceği üzerine o kadar yazdım ki, dün bir yerel gazetemizde yer alan haber yeniden yazmamı zorunlu hale getirdi. Tarım – fındık – politikası bir bütünlük içinde sürüyor. Politikaların sonucunun nasıl olacağı planlayanlar tarafından biliniyordu. İşlerini öyle planlı yapıyorlar ki, ilmek ilmek dokuyorlar. Kamuoyunu da istedikleri gibi yöneterek…

Haberden bir alıntı ile olacakları yeniden vurgulayayım.

İtalyan devi Ferrero yetkilisi şunları söylüyor. “Türkiye’deki yatırımlarımız iyi gidiyor. Manisa’da bir fabrika açtık. Yeni ürünler de üretmeye başlayacağız orada. Ancak Türk fındıkları için endişeleniyoruz, çünkü fındık bizim temel malzememiz. Bu nedenle, Türk fındığının kalitesi ve üretimini artırmak için daha fazla sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyoruz”

Buradaki bir bölümü yeniden vurgulayacağım. “Türk fındığının kalitesi ve üretimini artırmak için daha fazla sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyoruz.” Fındık vazgeçilemezlerden ise bu vurgu ‘kendi fındıklarını kendilerinin yetiştireceği’ anlamına geliyor. Yani daha önce yazdığım gibi “sözleşmeli tarım” uygulaması başlatılacak!

Bu nasıl olacak? Ferreo bir ‘Türk şirketini’ satın aldı. Şimdi fındık üreticileri ile sözleşme yapacak. Üreticinin fındığını alma garantisi vererek, üretimi nasıl yapacağını belirleyecek. İlacından gübresine; fındık bahçesinin ocak biçime kadar her alanda istediğini yaptıracak. Yani üreticiyi ve bahçesini kiralayacak. Bahçesiyle ilgilenemeyenlerden araziyi kiralayacaklar (satın da alabilirler), tarım işçileriyle kurdukları çiftlikleri kendileri işletecekler. Yani dev fındık-çikolata şirketleri kendi fındıklarını kendileri yetiştirecekler. Bu yöntemle fındığı ucuza temin etme olanağı bulacaklar.

Bu yöntemi diğer fındık ve çikolata devleri de yapacak. Şimdiden çalışmalarını hızlandırdılar. Böylece fındık üretiminde tarım çiftlikleri oluşturulacak. Bu kapsam dışında kalan üreticiler de fındığını ucuza vermek zorunda kalacaklar. Yani 2000 yılından bu yana uygulanan tarım-fındık politikalarının sonu böyle tamamlanacak.

Hükümetlerin uluslararası kuruyemiş ve çikolata tekellerinin çıkarlarına göre tercihleri yanında tarım alanından şehirlere göç, toprakların miras yolu ile bölünerek geçim sağlamaz duruma düşmesi dev şirketlerin ekmeğine yağ süren gelişmeler oldu.

Konu, buraya sığacak kadar küçük değil ama bir cümle ile belirtmek gerekirse, yabancı tekellere teslim olmamanın yolu, köy kooperatiflerinin kurulup yaygınlaştırılmasıdır. Bunun nasıl olacağı da tartışılmalı. Önerilerimi zaman zaman yazmıştım.

Uygulanan bu politikaların devam edip etmemesini etkileyecek bir gündem olarak SEÇİM önümüzde duruyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!