Cumhuriyet!
Coşkun Özbucak

Cumhuriyet!

Bu içerik 2786 kez okundu.
Reklam

Bugün Cumhuriyet Bayramı… Seçime iki adım kala herkes kendine göre CUMHURİYET tanımı yapıyor. Hatta aşure dağıtımını CUMHURİYETLE bağdaştıranlar da oldu.

Dünya siyasi tarihini bilmeye gerek yok. Ülkelerin yönetim biçimleri hakkında küçük bir bilgiye sahip olan birinin ‘soyut’ cumhuriyet kavramı üzerinde yaptığı tartışmanın yararlı olmayacağını bilmesi gerekir.

‘Cumhuriyet değerleri’ üzerine de tartışılıyor! Ama 1924 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmıyor. İkisi arasında fark var. Yine 1930, 1950, 1960, 1980, 2000 öncesi ve sonrası arasındaki farklar da değerlendirme dışında tutuluyor. Yani ‘Cumhuriyet’ ve ‘Cumhuriyet değerleri’ zaman zaman soyut olarak ele alınıyor! Bu da ‘demokrasi’ diyerek tüm hakları yok edenlerin işine yarıyor.

Cumhuriyet kavramını ‘seçme ve seçilme’ ile daraltıldığında dünyanın demokrasi cenneti olduğuna inanmamız gerekir. Çünkü ‘seçme ve seçilme’ hakkı olmayan ülke (bir karış toprak) yok.

Aslında ‘cumhuriyet’ kavramını hak ve özgürlükleri ele alarak değerlendirmek anlamlı olur. Seçilmek için aday olmada herkes eşit ama parasızsan aday ol da seçil! Seçme hakkını istediğin gibi kullanabiliyor musun? Eşit haklar kağıt üzerinde kalıyor ve ‘egemen’ olan olanakları en iyi biçimde kullanıyorsa ‘seçme-seçilme özgürlüğü’ de sorgulanır.

Düşünme ve düşündüklerini söyleme, yayma hakkı var mı? Bu hak ‘yönetenlere’ yönelmediği sürece her şeyi söyleyebilirsin! Gazete, dergi çıkarabilirsin ama ‘yönetenlere’ dokunmak kaydıyla…

Örgütlenme hakkı o kadar çok ki, ülkemizde dernek bolluğu var. Ama ‘kanarya sevenler’ olarak istediğin derneği kurabilirsin. Sendika özgürlüğü de var ama sendikaya gel de üye ol. Sendikaya üye olmak, deveye hendek atlatmaktan zor! Haydi, sendikaya üye oldun, grev yapabilir misin? ‘Sağlık ve ülke güvenliği’ gerekçesi hemen gündeme gelir, grevler yasaklanır.

Kadın olarak ‘bağımsız karar alma’ hakkının olduğunu mu düşünüyorsun! Boşuna uğraşmaya gerek yok, düşünen erkekler var. Genç misin, iş, eğitim gibi insani taleplerle ses mi çıkarmak istiyorsun? Kendine güveniyorsan çık bakalım ortaya…

Cumhuriyet, ‘milli irade’ demek ya, sesimizi yükseltebildiğimiz kadar yükseltebiliriz! Seçim aşamasındayız. Cumhuriyet değerinin en önemlisini kullanma hakkımız var! Cumhuriyetin çeşitli tanımları ve uygulamaları var. Bir tartışmaya başlayalım bakalım, kırk çeşit ‘cumhuriyet’ yaratırız.

Seçime günler kaldı. Nasıl bir cumhuriyet istiyorsak oylarımızı da ona göre vereceğiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!