Seçim sonucu!
Coşkun Özbucak

Seçim sonucu!

Bu içerik 2816 kez okundu.
Reklam

Türkiye genelinde olduğu gibi Ordu’da da seçim sonucuna göre çeşitli değerlendirmeler yapılacak. Uzmanların değerlendirmesi genel gazetelerde ve televizyonlarda saatlerce tartışıldı. Veriler üzerinden değerlendirmeler yapıldı. Benim yapacağım değerlendirmenin bir önemi olacağını sanmıyorum.

Herkes kendine göre değerlendirme yapabilir. Önemli olan ‘gönlümüzden geçen’ değil, somut gerçekliktir. Seçim tamamlandı. Kaos ve çatışma ortamı nedeniyle AKP kazandı. Yüzde 50’ye varsan alınan oylarda toplumun her kesimi var. İşçisi, köylüsü, esnafı; kadını, genci…

Seçimi ‘kaybedenler’ açısından ‘halka kızma’ durumu olmamalı. Seçimde ‘eşitsiz’ yarış olsa da her parti kendini değerlendirecektir. Ancak asıl değerlendirmesi gerekenler başta MHP olmak şartıyla CHP’dir. MHP’deki düşüş gösteriyor ki, oylar AKP’ye gitmiş. Saadet Partisi ve BBP de aynı durum söz konusu. CHP ise aynı yerde… Ordu’da bir milletvekilini kaybetti. Bu olasılığın da var olduğunu söylediğimde ‘kabul etmeyenler’ de az değildi!

Toplumun kamplaşması oyları da dört partide topladı. Daha önce ‘kendilerine göre’ yeterli oy alan partiler bu seçimde ‘eridiler’. Onlar da kendilerini değerlendirecektir.

Türkiye çok seçim gördü. Yeni seçimler de görecek. Bu seçimin ‘etkisi’ de bir süre sonra geçecek. Bundan sonra neler yapılması gerektiği tartışılmalı, yeni programlar yapılmalıdır. ‘Kıyamet’ kopmadı! Dünyanın sonu da gelmedi…

Başarıyı hemen sahipleniriz ama başarısızlığı birbirinin üzerine atmada üstümüze yoktur! Başarısızlığa neden olan eksiklikler nelerdi? Bu nasıl aşılır? Bunların üzerinden tartışma yapmak halkın çıkarına olacaktır. İnsanlar arasında ‘dinlemeden’, ‘anlamadan’ karşı çıkma ve destekleme geleneğinin değişmesi için de çaba harcamak da siyasi sorumluk gerektiriyor.

Siyaset, seçim dönemlerinde yapılan bir çalışma değil; günlük yaşamla bütünleştirildiğinde anlamlı oluyor. Bunu kim yaparsa yol alır, halkla buluşur. Zaman, iktidar olmanın sarhoşluğunu, kaybetmenin yılgınlığını yaşama dönemi değil. İktidar olan da, muhalefet olan da halkın sorunlarını çözme politikaları üzerinde kafa yormalı. Yoksa kazanan ve kaybedenin düşmanlaştırıcı tavrı hepimize zarar verir.

Seçim sonucu AKP’nin istediği gibi sonuçlandı. Siyasetin seçimden seçime yapılmadığını vurguladım. Her parti ve taraftarı süreci değerlendirerek yeni yol haritası çizecektir.

Amaç hizmetse, herkese kolay gelsin…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!