Sıra seçim vaatlerinde…
Coşkun Özbucak

Sıra seçim vaatlerinde…

Bu içerik 2784 kez okundu.
Reklam

Sık sık yapılan seçimlerden biri de bitti. Üzülen, sevinen, kızan insanlar kendilerince değerlendirmeler yapıyor. Ama seçim bitti. Şimdi sırada ‘seçim bildirgelerinin gündemde tutulması var.
Hükümet olan kendi vaatlerini gerçekleştirme programı yaparken muhalefet de kendi vaatlerinin uygulanması için çaba harcaması gerekiyor. Politika böyle olmalı. Kazananın sevinci, kaybedenin üzüntüsü kısa sürmeli; yapılacak çok iş var!
2016 yılı için bütçe görüşmeleri başlayacak; yine asgari ücret görüşmelerine de az zaman kaldı. Yakında başlaması gereken bu iki toplantıda ‘kazanan ve kaybedenlerin’ seçim bildirgelerinde yer alan maddeler ele alınacak. Bunları sırasıyla değerlendireyim:
Asgari ücret konusunda AKP 1300TL. sözü vermişti. Muhalefet de 1500-1800TL arası belirleme yapmıştı. Demek ki, Ocak 2016’da uygulanacak asgari ücret en az 1300TL olacak! (Olacak mı?) Muhalefetin ‘baskısı’ ne ölçüde etki yapacak, o günleri de yaşayacağız.
Diğeri ise emekliler. Bütçe görüşmelerinde gelir gider hesaplaması yapıldığına göre ‘gider’ hanesinde emeklilere verilmek istenen verilecek mi göreceğiz.
Fındık üreticilerini yakından ilgilendiren ise, faizsiz kredi sağlama sözü! Bunun da bütçede ‘gider’ bölümünde gösterilmesi gerekir. Bakalım fındık üreticilerine kredi olanağı sağlanarak tüccar ve tefeci baskısından kurtulmalarının yolu açılacak mı?
Muhalefetin görevi, kendi taleplerinin de gerçekleşmesini sağlamak olduğu gibi kazananın vaatlerini de yeri ve zamanı geldiğinde anımsatmaktır. Vaatlerin gerçekleştirilmesi konusunda ‘keyfi’ ve ‘nazlanan’ tutum gördüğünde seçim bildirgesini hem partiye hem de halka anımsatması gerekir.
Hem ‘kazananın’ hem de ‘kaybedenlerin’ seçim bildirgelerinde çok talepler var. Yani siyasi söz verişler… Kazanana oy verenler kadar oy vermeyenler de ‘seçim bildirgesindeki’ söz verişlerin takipçisi olacak. Partiler siyasi kuruluş olarak bunu yaparken halk da seçmen olarak taleplerinde ısrarını sürdürecektir.
Hükümet ve muhalefet konumlanışı gerçekleşmeden bunları anımsatmak istedim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!