Yine mahkeme!
Coşkun Özbucak

Yine mahkeme!

Bu içerik 999 kez okundu.
Reklam

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapacak olan şirket çalışmalarını hızlandırdı. Halk da fiili ve hukuksal mücadelesine devam ediyor.

Geçen hafta cuma günü yöre insanların açtığı dava Ordu İdare Mahkemesi’nde görüşüldü. Mahkemeye 80 davacı yanında köylüler ve kitle örgütleri temsilcileri de katılarak destek vermişti. Yarın ise, aynı konu üzerine ikinci bir dava görüşülecek.

TMMOB Genel Merkezi de soruna taraf oldu ve siyanürün zarar vereceğini söyleyerek dava açmıştı. Yarın da bu dava görüşülecek. Yani mühendisler de kuruluşları aracılığıyla taraf olarak halkın yanında yer alıyor.

Siyanür = zehir

TMMOB yöneticileri Fatsa’da işletme sahasına ve yöre insanlarıyla görüşmeye geldiklerinde ben de oradaydım. Verdikleri bilgiler o kadar açık ve anlaşılırdı ki, anlamama olanağı yok ama anlamama inadı olanlar anlayamıyor! Türkiye’nin diğer bölgelerinde kullanılan siyanür nedeniyle yaşananları somut örneklerle anlattılar. Anlayan anladı…

İki cuma aynı konuda iki mahkeme! Siyanürle altın ayrıştırmasını savunanlar yine aynı ama karşı çıkanlar çeşitli kesimlerden oluşuyor.  İki mahkeme gösteriyor ki, tehlike büyük. Karadeniz bölgesini yok eden projeye karşı duyarlılık büyüyor. TMMOB Genel Merkezi halk için neler yapılması gerekiyorsa yapıyor.

Bu tutum diğer kuruluşlara da örnek olmalı. Her kurum ya da kuruluş alanlarıyla ilgili sorunlara yönelik duyarlılıkları göstermelidir. Bu konu ziraat odaları, muhtar dernekleri, ticaret odaları gibi kuruluşları da yakından ilgilendiriyor aslında! Partileri saymıyorum, onların asıl ilgi alan olmak zorunda zaten…

Şimdi nasıl gelişmeler olacak göreceğiz. Herkesin gözü, kulağı  bu davalarda. Bir tarafta tarımı, suyu, doğayı, yaşamı tehdit eden çalışma; diğer tarafta ‘yaşamak istiyoruz’ diyen halk. Siyanüre karşı çıkmanın tek yolunun yargı olmadığını da bilen yöre insanları davayı yakından takip ediyor.

Kulaklar yargıdan gelecek sese kilitlendi!

***** *********************************  

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun ziyareti sırasında,  Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, Ordu’da 19 bin 730 sicilli üye bulunduğunu belirterek, “Esnafımız ayakta durmaya çalışıyor. Görevimizi hem devlete, hem de vatandaşa karşı eksiksiz yapmaya çalışıyoruz” demiş. Yani esnaf ayakta zor duruyor. Esnafın zor durumda olmasının nedenleri nedir? Bu nedenleri ortadan kaldıracak olan kim ya da kimler?

****************************

Asgari ücretin 1300TL olacağı sözünün verilmediğini açıklamış Babacan! Komisyona teklif vereceğiz, demişler. Komisyona verdikleri teklifin arkasında dururlarsa işçi sendikalarının desteğini alırlar ve işverenler azınlıkta kalır. Böylece teklif kesinleşir. Bakalım komisyona teklif verecekler mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!