Algı operasyonu!
Coşkun Özbucak

Algı operasyonu!

Bu içerik 2873 kez okundu.
Reklam

Son yıllarda ‘yanlış’ ya da ‘çarpıtma’ haberlerle algı operasyonu yapılmasına alıştık! Gazetelerin, televizyonların, dergilerin ya da internet üzerinden yapılan haberlerin engellenmesi ‘basın özgürlüğü’ne bir saldırıdır. Ancak ‘basın özgürlüğü’ yanlış haberle algı operasyonu hakkını içermez. Aşağıda vereceğim örnek ‘taraf tutmadan’ değerlendirilirse sorun daha iyi anlaşılacaktır!

Sözcü gazetesi HDP’nin 180 derece dönüş yaptığını ve ‘Başkanlık Sistemine’ onay verdiğini iddia ederek haber yapmış. Ancak başlıkla açıklamanın yakından uzaktan benzerliği yok! Gazete HDP Sözcüsü Bilgen’in açıklamasını şöyle haberleştirmiş: “ “Bilgen, “Başkanlık sistemi dahil tüm modeller tartışılabilir. Ancak tek adamlık gibi özgürlüğü kısıtlayıcı bir yapı olmaz. Toplumun ihtiyacı bu değil” görüşünü dile getirdi. HDP Sözcüsü Bilgen, Orta Asya ve Afrika’daki başkanlık modellerinin “yerli ve milli başkanlık modeli” diye sunulmasının Türkiye toplumundaki taleple bir bağlantısının bulunmadığını belirterek..” “   Burada HDP’nin tartışılan ‘Başkanlık Sistemine’ onay verdiğiyle ilgili bir anlam çıkıyor mu? “  “Seni başkan yaptırmayacağız” diyen HDP 180 derece dönüş yaparak “başkanlık sistemini konuşabiliriz” dedi.” başlığı ile haberin ne ilgisi var? ‘180 derecelik dönüş,’ var olan görüşün karşıtını savunmak anlamına gelmiyor mu?

Bu haberi fırsat bilen TGB ve Sol adlı internet sitesi balıklama dalmışlar ve ‘aynı başlığı’ kullanarak HDP’ye yönelik eleştiri yapmışlar. Hele bu haberlerin altındaki yorumlarda haberin içeriğini okumadan başlığa göre değerlendirmelerin yer alması ayrı bir acı durum!!

Yazıya başlarken yazdığım gibi ‘algı operasyonu’ böyle planlanıyor. İnsanların beynine kazınan yanlış bilgileri silmek de zor oluyor. Aynı haber Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinde de var ama iki gazetenin attıkları başlıklar haberin içeriğiyle çelişmiyor!

Toplumda ‘değer yargıları’ ve ‘bilgilenmeleri’ karartmak için nasıl yol izlendiğine yönelik önemli bir ‘ders konusu’ olabilecek bir haber.

Genel yayın yapan gazetelerin altı-yedisinde birden aynı manşetle haber yapılması da algı operasyonuna hizmet ediyor. ‘Çamur at izi kalsın’ anlayışı ile gazetecilik olmuyor.

Ülkedeki kamplaşma politikaları, insanları tek taraflı okumaya itiyor. Herkes farklı kanal ve gazetelerden bilgileniyor. Böylece ‘algı operasyonları’ da başarılı oluyor!

Halkı bilgilendirmek ve gerçekler üzerinden habercilik yapmak isteyenlerin işi bu yüzden bir kat daha zorlaşıyor. Gazeteler ‘silah’ olarak kullanılırsa herkese zarar verir.

Her gazetenin bir yayın politikası olacaktır. Kimse bir gazetenin yayın politikasına karışamaz. Bu ‘basın özgürlüğü’ dür. Haberleri çarpıtmak, ‘takla attırmak’ ise habercilik değil, algı operasyonunun’ aracı olmaktır.

‘Algı operasyonu’na hizmet eden yayınlara karşı, okurlar, gazeteciler, gazeteci örgütleri başta olmak üzere herkesin uyanık olması gerekiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!