Fındık politikaları!
Coşkun Özbucak

Fındık politikaları!

Bu içerik 2078 kez okundu.
Reklam

Fındık…fındık…fındık… tartışılsa da, yazıp çizilse de tarım politikası konusunda ‘belirleyici’ olanlar sustukça hep güçlüler kazanıyor!

İhracatçı, manav, tüccar, ziraat odaları, ticaret odaları, ticaret borsaları temsilcileri açıklama yapıyorlar, gazete sayfalarında, televizyon ekranlarında yer alıyor ama değişen bir şey yok. Değişen bir şey yok, çünkü değiştirme ‘yetkisi’ olanlar suskun!

Fındık alıcısı Adem Güney ‘rekolte tartışmalarından’ başka bir şey yapılmıyor, diyor.  Ziraat Odası temsilcileri de pazara fındık indirilmeyince fiyatların artacağından umutlu olduklarını söylüyorlar! Fındık politikaları konuşmak değil ki… Uygulama istiyor…

Fındık bahçelerinin ‘gençleştirilmesi’ kimin planlaması ile yapılacak? Türkiye dışında yetiştirilen fındıkların maliyetine ulaşmak için neler yapılmalı? Atılacak adım nedir ve bu adımın atılmasını kimler sağlayacak? Fındık üretimimiz ve gelecek 10-20-30-… yıllarında fındık piyasası nasıl olacak ve buna göre alınacak önlemler neler olmalı? Bu önlemlerin alınmasında önderlik rolü kime ait? Üreticinin kaliteli ve gideri azalan üretimi yapması için neler yapılmalı? Bu politikayı kim uygulayacak? Sorumluluk kime ait? Bu sorular çoğaltılabilir…

Piyasayı kendiliğindenciliğe bırakırsanız, kolayından kazanmak isteyenler karlı çıkar, ya yarın ne olacak? Herkes zararlı çıkmayacak mı? Ana sorumlu (devlet) yönetenlerdir. Kimin ne yapması gerektiğini de hükümet planlayacak, yönlendirecektir. Herkes istediği gibi davranamaz!

Geçen hafta alıcıların daha ucuz olan Gürcistan fındığına yöneldiği haber olmuştu. Yönelseler ne olacak. Bırakın Gürcistan’ı, İtalya, İspanya fındığını da alsınlar yine Türkiye fındığına muhtaç olmayacaklar mı? Nedir bu üreticileri dizayn etme (korku yayma) politikası. Yıllardır üretici aynı tehditlerle karşılaşıyor! Ama boşuna, kimse bu ‘korku’ dedikodusuna inanmıyor!

Başa,  Adem Güney’in eleştirisine dönelim. Bu konuda ben de aynı eleştirileri yapıyorum. ‘Rekoltenin belirlenmesi’ önemli de herkes bunu temel sorun (politika) olarak ele alırsa yanılgıya düşmüş olunur. Rekolte fındık politikasının yalnızca bir maddesidir. Bunu evirip çevirip tartışmak, herkesi yorar, bunaltır.

Fındık politikaları 2000 yılın başlayan sürecin devamı olarak uygulanıyor. Bunun sonucu da belli. Sözleşmeli tarım kapımızı çalmak üzere. Yapay tartışmalarla asıl sorun gözlerden uzak tutulmak isteniyor. Fındık tamamen yabancı tekellerin denetimine girmek üzere!

Özellikle üretici örgütü olduğunu söyleyenlerin gidişi durdurmaya yönelik politikalar üretmeleri gerekir. Üretici, pazara fındık indirilmediğinde fiyatların yükseleceğini biliyor, onlara bunu sürekli söylemek çözüm değil.

Fındık Ordu ekonomisi için (Karadeniz) belirleyiciliğini sürdürüyor, uzun yıllar da sürdüreceğe benziyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı