Parti disiplini!
Coşkun Özbucak

Parti disiplini!

Bu içerik 2407 kez okundu.
Reklam

Seçim sonrası başarısızlıklar ‘havale’ edilmeye başlandı. En kolay yol, parti merkezini suçlamak!

Partilerin ‘olağanüstü mü, olağan mı’ seçim yapacakları üzerinde gelişen tartışmalar ‘sınırı’ aştı. Bu konuda yazmamayı uygun görmüştüm. Çünkü bu partilerin taraftarı – üyesi değilim, yazmam yanlış anlaşılır diye düşünüyordum. Ancak sokakta karşılaştığım ilgili partilerin yöneticileri ve üyeleriyle yaptığım değerlendirmelerde yazmamın yanlış olmayacağını söylediler.

Yapılan tartışmaların parti disiplinine uymadığı düşüncesindeyim. Partilerin organlarında tartışılması gerekenlerin kamuoyuyla paylaşılmasını doğru bulmuyorum. Parti içi tartışmalar olmalı ama kamuoyuna açık yapılmamalı. Organlarda yapılan tartışmalar sonucu alınan kararlar herkesi bağlamalıdır. Parti içi muhalefetin gazete ve televizyonlarda ‘ben katılmıyorum’ deme hakkı yoktur. Katılamayan ayrılır, ayrı parti kurar.

Seçim sonucu ‘olağanüstü’ kurultay çağrıları ortalıkta dolaşıyor. Bu çağrıyı parti üyeleri-delegeleri yapma hakkına sahip, genel başkanlığa aday olma hakkı da var üyelerin. Ancak, genel başkanı ‘istifaya’ çağırarak yapılan açıklamalar partiye zarar verir. Delegelerle-üyelerle yapılacak tartışmalar partili olmayanların bileceği biçimde tartışılmaz. Parti disiplini bunu gerektirir.

Parti içi muhalefet, gazete sayfalarında, televizyon ekranlarında yer alarak yapılmaz. Böyle bir görüntü partinin ayağına kurşun sıkmaktır. Bu uygulama demokrasi değildir. Aslında parti disiplini bakımından da ‘suç’ kapsamındadır.

Genel kurul yapılıp genel başkan değişmediği sürece hiçbir parti üyesi gazete ve televizyonlara çıkıp başkanını eleştiremez, istifaya davet edemez. Organ içinde, parti içinde  -yönetimlerde, toplantılarda, kurullarda- her tür tartışmayı yapmaya, taleplerin dile getirmeye hakları vardır.

Parti içi muhalefetin yaptıkları kadar parti yönetiminde yer alanların da ‘muhalefeti’ gazete sayfalarında ve televizyon ekranlarında, sokakta eleştirmesi de o kadar yanlıştır. Parti bir bütündür. Halka karşı tek yürek görüntüsünü vermek zorundadır. Parçalı görünüm, parti içi ekipler görünümü, kimseye umut vermez.

Bugün yaşanan tartışma başta iki partide yaşansa da yarın başkalarında da yaşanabilir. Ne zaman, nerede, nasıl olursa olsun parti içi tartışmalar kamuoyuna yansımamalıdır. Bu, ‘karalama’ biçiminde olursa affedilir tarafı hiç olmaz.

Başta da yazdığım gibi, bu konuda yazmayı düşünmüyordum ama patililer yazabileceğimi söyledi. (İzin verdi!) Partililerin kamuoyuna açıklama yaptığı yerde herkesin bir şeyler söyleme hakkının doğduğunu söylediler.

Belki bu yazdıklarım nedeniyle bana kızanlar olacaktır ama olsun! Kırk yıldır örgütlü yaşam içinde yer alıyorum, öğrendiğim ‘disiplin’ konusunda düşüncelerimi dile getirdim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!