Duyarsızlık!
Coşkun Özbucak

Duyarsızlık!

Bu içerik 2000 kez okundu.
Reklam

Kalabalık içinde yalnızları oynuyoruz. Şehir yutuyor insanları. Hatta duyguları yok ediyor.  Kapı komşumuzla yabancılaşıyoruz!

Bilip bilmezlikten, duymazlıktan gelenler de var. Duyarsızlığını ‘bilmeme’, ‘duymama’ üzerinden kurgulayanlar da… İnsan, ‘yüreği’ ile insandır. Duygu yok olduğunda soğuk demirden ne farkımız olur ki…

Öyle bir hal aldık ki, yanı başımızda birini döven olsa hızla uzaklaşırız ‘başımız belaya girmesin’ diye! Yaralı bir kuş, köpek, kedi görüp görmezlikten gelmeyi geçtik, ‘ölümler’ yaşanıyor, ‘Bana ne!’ diyebiliyoruz.

Aç, açıkta kalan varmış; kışın soğuğunda yakacağı, sıcak bir çorbası olmayan varmış, umurumuzda mı? Duyarız ve ‘vah vah’ deriz sadece… Sosyal devleti ararız da bulamayız!

Ya insanların ölümüne karşı duyarsızlığı nasıl açıklarız? Komşu ülkelerde kan gövdeyi götürüyor, duyarsızız! Çocuklar ölürmüş, kadınlar satılırmış, tecavüze uğrarmış, her gün katliamlarla onlarca insan ölürmüş, yine umursamayız! ‘Bizden’ değiller ya!

Ülkede öyle bir duruma geldik ki, sıkıntı çekenin, ölenin kim olduğunu soruyoruz ve ‘bizdense’ sahip çıkıyoruz. Bu kadar mı uzaklaştık insanlıktan? Linç girişimleri olağan oldu! Kendine uygun olmayan düşünce sahiplerini potansiyel suçlu görmeye başladık. Hatta ‘cezalandırmayı’ hak gördük!

Ülkemizin bir tarafında ‘iç savaş’ görüntüsü var. Sokaklarda tanklar dolaşıyor, top atışı yapıyor. Sokağa çıkma yasakları günlerce sürüyor. İnsanlar öldürülüyor. Yeniden ölümleri olağanlaştırma politikaları hızlanıyor. Ölümler artmaya başladı. Asker, polis… gençler, kadınlar, çocuklar… Her gün duygu ölümleri pekişiyor. Duygular öldüğünde bedenler ‘yaşasa’ ne olacak?

Herkes ’70 milyondan’ söz ediyor ama pratiğe gelince ayrıştırıyor, 70 milyonu paramparça ediyor! Türk-Kürt… Alevi-Sünni… kadın-erkek 70 milyonuz. Bu farklılıklar nedeniyle duygusal bölünmeye izin vermemeliyiz. Sıkıyönetimi aratacak sokağa çıkma yasakları… yasaklar, yasaklar; ölümler, ölümler… Duyarsızlık, duyarsızlık…

Duyarsızlık konusunda küçük bir karşılaştırma yapalım: Kendimizin beklentisinin gerçekleşmemesi durumunda çevremizden ‘dayanışma’ göstermesi gerekenlerin olduğunu ama göstermediklerini söyleriz ve kızarız. Peki, biz çevremizde beklentilerini gerçekleştiremeyenlerle ‘dayanışma’ içinde olabiliyor muyuz?

Duyarsızlık, alışkanlık haline geldi. Herkes dünyaya kendi penceresinden bakıyor. ‘Kendini kurtaran kaptandır’ anlayışı egemen olmuş! ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ diyerek de bencillik bataklığına saplanıyoruz.

‘Biz’ yerini ‘ben’ aldı! Çıkar dünyası duyguları köreltti, duyarsızlık olağanlaştı.

Böyle gidiş durdurulabilir ve duyarlılık yeniden filizletilebilir… Biraz çaba yeter…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı