“Akbabalar Zirvesi”
Coşkun Özbucak

“Akbabalar Zirvesi”

Bu içerik 1531 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de büyük heyecan yaşanıyor! Eksik bırakmamak için geceli gündüzlü çalışıyorlar! Hizmette sınır yok!

G20 toplantısı Antalya’da yapılacak. Önce G20’den söz edeyim: G6, G7 ve sonra G8 olan gelişmiş kapitalist-emperyalist ülkeler bir araya gelerek dünyayı ekonomik ve siyasi olarak değerlendirme toplantıları yapıyorlardı. Yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlara kendi çıkarları doğrultusunda çözüm üretiyorlardı. Bu sayı Türkiye’nin de içinde olduğu 20 ülkeye çıkarıldı. Yani kararlar yine 8 devletin siyasi temsilcilerinin bakış açısına göre alınıyor, diğerleri yedek lastik görevi yapıyor!

G20 zirvesinde tartışılacak konular hemen hemen belli. Bu yazıyı yazarken toplantı yeni başlamıştı, tamamlanmıştı. Ancak geçmiş toplantılar dikkate alındığında sonucun nasıl olacağı yaklaşık olarak belli.

Toplantıda ekonomik, siyasi sorunlar tartışılacak. Ortadoğu (Suriye) önemli yer tutacak. Yaşanan soruna çözüm üretecekler! Şimdi sormak gerekiyor: Yaşanan sorunlar zaten bu tartışanlar tarafından çıkarılmadı mı? Ortadoğu’yu bataklık haline getirenler bataklığı kurutmayı tartışacaklarmış! Oysa bu toplantıda güçler dengesi bakımından yeni sürecin nasıl olacağı tartışılacak. Bugünün güçler dengesi değiştiği için politikalarda da değişimler bekleniyor. Başta ABD ve Türkiye politikalarında farklılık olacağı kesin… Türkiye’nin B, C planları olduğu dile getiriliyor ama asıl plan G8 olarak bilinen emperyalist devletlerin planlarıdır. G20 topluluğunun yapısı bunu gerektiriyor.

Bu toplantıda Ortadoğu halkı için ‘barış ve huzur’ planlaması olmayacak. ‘Büyükler’ kendi çıkarlarına göre yeni dizayn planlaması dayatacak… Ekonomik krizin yükünü ‘geri’, ‘gelişmekte olan’ ülkelere yıkmanın nasıl olacağı kararlaştırılacak. G20’de yer alan ülkeler demokratik biçimde tartışıp oylama sonucu karar almayacaklar.

Zirvenin amacı dünyanın sorunlarını çözmek! İklim sorunundan ekonomiye, enerjiden Suriye ve mülteci sorununa kadar her konuyu tartışacaklar ama kendi çıkarları doğrultusunda. Emperyalist devletlerin önderliğinde yapılan toplantıların hiçbirinde ezilen halklar ve emekçiler hayrına kararlar alınmadı. Bundan sonra da alınması beklenemez!

Yazının başlığını Evrensel gazetesinin aldım. Zirve ile ilgili yaptığı haberin manşeti “Akbabalar Zirvesi” idi.

Toplantı sonrası açıklanacak sonuç bildirgesi iyi incelendiğinde gerçekler daha iyi anlaşılacak. Türkiye kamuoyunu yanıltmaya yönelik ‘değerlendirmeler’ de egemen hale getirilecek.

G20 toplantıları, emperyalist devletlerin pazar kavgası yaptığı mücadele alanından başka anlam taşımıyor.

Fransa’da yaşanan katliamı şiddetle kınarken kabul etmek gerekir ki, G20 zirvesi öncesi olması da düşündürücü!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!