Asgari ücret artacak ama nasıl?
Coşkun Özbucak

Asgari ücret artacak ama nasıl?

Bu içerik 2793 kez okundu.
Reklam

AKP’nin ‘Asgari ücret 1300TL olacak’ ve ‘Taşeron işçilere kadro verilecek” seçim vaadi gündem oldu.

Seçim döneminde ‘işveren’ cephesinin suskunluğu birdenbire bozuldu. Kamuoyu baskısı nedeniyle kimi yalpalamalar sonrası AKP yöneticilerinin (geçici hükümet) ‘Ocak ayında asgari ücret 1300TL olacak’ demesi işverenleri harekete geçirdi!

Aralık ayında toplanacak olan ‘Asgari Ücreti Belirleme Komisyonu’nun karar verme süreci başlamadan kamuoyu ‘şekillendirilmek’ isteniyor. AKP verdiği sözden dönememenin sıkıntısını yaşarken işverenlerin tepkilerini de giderme çabasına yöneldi!

Şu açık ki, asgari ücret 1300TL olacak! Ama nasıl? İşverene ‘yük’ denilen bölüm devlet tarafından karşılanırsa anlamlı olmaz. Kimin parası kime veriliyor? Vergi olarak toplanan para halkın parası olması gerekirken işverenlere aktarılamaz. Yani asgari ücret konusunda ‘iki taraf’ da memnun edilemez. Birinin çıkarı diğerinin zararı ile sonuçlanır. Soruna nereden baktığınız önemli!

İşçilerde ‘Asgari ücret 1300TL olsun da nasıl olursa olsun!’ anlayışı egemen yapılmak isteniyor. Bu algı oluştuğunda işverene artıştan doğan ‘yük’ ortadan kaldırılabilir! Yapılan tartışmalarla bu yönde bir çıkış aranıyor.

Asgari ücret tartışmaları ‘eski’ tartışmayı da gündeme getirdi. Bölgesel asgari ücret! Yani işçilere yeni dayatmalar gündeme gelecek. Toplumsal sözleşme olarak da adlandırılabilecek olan asgari ücret belirlemesi kimin ne tarafta olacağını da gösterecek.

Asgari ücret konusunda söz veren AKP’de geri adımlar başladı. AKP (geçici hükümet) yetkililerinden asgari ücret artışın yıllık olabileceği de dile getiriliyor. Asgari ücretin 1300TL olmasının yeterli olup olmasını değerlendirmenin dışında, bu yöntemle asgari ücret 1300TL’nin altına düşülmüş oluyor. Çünkü asgari ücret artışı 6 aylık oluyor. AKP (geçici hükümet) ikinci altı ay için yapılacak artışın önünü şimdiden kesemeye çalışıyor.

Toplumsal toplu sözleşme olan asgari ücret politikasının tartışmaları bir iki hafta sonra aratarak sürecek, bakalım partiler, sendikalar ve diğer işçi örgütleri ne yapacak?

Güç dengesi burada da kendini gösterecek. ..

*****

Ankara’da yaşanan katliam üzerine yazmadım Paris katliamı üzerine de yazmayacağım. Katliamın sorumlularının ‘katliamı lanetlediği yerde’ diyecek bir söz bulamıyorum. Suriye ve Irak’ta yaşananların sorumluları değil mi katliama neden olanlar? İSİD onların çocuğu değil mi?

Katliamlara karşı ayakta durmak zorundayız dayanışma içinde…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!