Değinmeler…
Coşkun Özbucak

Değinmeler…

Bu içerik 2351 kez okundu.
Reklam

Bu hafta öğle yoğun geçti ki, G 20 toplantısı, Paris katliamı başta olmak üzere…

Kimler, neler dedi? Her biri ayrı yazı konusu olsa da kısa değinmelerle yetinmek daha anlamlı olur:

Avrupa tezgâhlarında yarım kilo iç fındık 80TL karşılığına gelen Euro ile satılırmış! Fındığımıza verilen fiyat düşükmüş! Sanki dünyanın döndüğü yeni keşfediliyor!

Rusya Devlet Başkanı Putin, İŞİD’e yardım eden 40 devletin olduğunu, hatta G 20 içinde olanlardan da yardım edenin olduğunu söylemiş! Bu biliniyordu ama ‘etkin’ biri tarafından ilk kez dile getiriliyor. Kim bu G 20 içinde olanlar? Her halde bu konuda bir açıklama yapılır!

İşadamı Ali Koç, eşitsizliğin kaynağının kapitalizm olduğunu söylemiş! Sanal ortamda Ali Koç için yeni Engels denmeye başlandı. Bilmeyenler için yazayım: Engels, Marksizm’in (Bilimsel sosyalizm) kurucularından ve fabrikatör. Ancak aradaki fark, Ali Koç fabrikatörlüğünü yeni karlar ederek devem ettiriyor. Engels ise, tersini yapmış… Hatta fotoğraflar paylaşılıyor, Marks, Engels, Lenin, Stalin’in yanına Ali Koç’un fotoğrafı eklenmiş! Ali Koç’un söyledikleri doğru ama bu konuda Ali Koç gereğini yapacak mı? Kapitalizmin yıkılması için yeni Engels mi olmak istiyor?

G 20 toplantısının sonuç bildirgesi ile ABD ve Türkiye’nin Suriye politikalarının istedikleri gibi olmadığını, ödün vermek zorunda kaldıkları halde kendi dedikleri olmuş gibi açıklamalarla iç politikayı yönlendirmek istedikleri hemen anlaşılıyor!      Özellikle de Esad politikaları…

G 20 toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan işadamlarına , “Biraz az kazanın ve kazandıklarınızı özellikle dar gelirli olan insanlarla paylaşın.” demiş. İşverenler işçinin hakkını verse yeter! Ayrıca işçiler özgürce örgütlenme hakkını kullanabilseler…

“Terör” herkesin gündeminde ama ilginç olan terörü destekleyen emperyalistlerin “teröre karşı önlem” açıklamaları! İnandırıcı olacak mı?

Asgari ücret konusunda Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Aydın Bostancıoğlu, oluşacak yük adil şekilde paylaşılmalı, demiş. Adil paylaşım şimdi akılara gelmiş! Bu tartışma daha çok gündem olacak…

Avrupa alıcılarının Gürcü fındığına yöneldiği haberine bir tepki de (bu konuda ben de eleştiri yazısı yazmıştım) OTSO Meclis Başkan Yardımcısı Evren Enginyurt’tan geldi. Bunun söz konusu olamayacağını belirtti. Fındık rant kapısı olunca ‘korku’ yaratmaya yönelik algı operasyonları yapılıyor ama tutmuyor!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!