Güneş tutulması!
Coşkun Özbucak

Güneş tutulması!

Bu içerik 2820 kez okundu.
Reklam

‘Güneş tutulması’ ve ‘Ay tutulması’ olaylarından etkilenmeler kaçınılmaz. İnsanlar farklı, doğadaki diğer canlılar farklı biçimde etkilenirler. İnsanlar tutulmaların hangi saniyede olacağını biliyor artık; hayvanlar da hissederek kendilerince önlemlerini alıyorlardır mutlaka!

‘Tutulma’ olayına kimileri (özellikle de çocuklar) oyun olarak bakar. Güneş tutulmasında ellerde sisli camlar, gözler gökyüzünde, heyecanla değişim gözlenir!

Yaşamın gerçekliğinde yaşanan ‘güneş tutulmaları’ başka etki bırakıyor. ‘Güneş tutulması’ gelip geçici iken, yaşamdaki ‘güneş tutulması’ uzun sürece yayılabiliyor. Asıl tehlikeli olan da bu!

Yaşamdaki güneş tutulmaları da sürece göre geçici olsa da yarattığı travmalar öyle etkiliyor ki, yaşamın bütüne yön verecekmiş gibi hissediliyor. Bu süreci ‘aklıselim’ biçimde değerlendiremeyenlere etkisi ‘kıyamet’ olarak yansıyor!

Kimine ay sonunu getirme mücadelesi ‘kıyamet’ olurken, kimilerine de kar üzerine kar koyamamak ‘kıyamet oluyor. Herkesin yaşamdaki beklentisi farklı farklı…

Bu işin bir diğer yönü de insan ilişkilerine yansımasıdır.  Herkes kendi sıkıntısını (güneş tutulmasını) önemsiyor ama yanı başındakilerin sıkıntılarını önemsemeyebiliyorlar. Sıkıntının büyüklük derecesini belirleyen sıkıntıyı çekendir. Çevresindeki insanlar da soruna bu duyguyla yaklaşırsa anlamlıdır. Yoksa diğeri ‘timsah gözyaşları’ olur.

Yaşam süreci düz çizgi gibi değildir. Yaşam taşlı, dikenli yollarla kaplı. Her taş ve diken insanlar için ‘güneş tutulması’ anlamına gelir. Önemli olan bu süreci kendi irademiz yanında çevremizdekilerin dayanışmasıyla erken atlatabilmektir.

‘Güneş tutulması’ çocuklara eğlenceli gelir ama bilim insanları için önemli araştırma alanıdır. Olaya nasıl baktığımıza, olayın hangi tarafında olduğumuza göre değişiyor. Yaşamın ‘güneş tutulması’ da böyledir; sorunun neresinde durduğumuza, nasıl yaklaştığımıza bağlı. Bakarsın göz açıp kapanana kadar kısa sürer, bakarsınız yaşam sürecini kaplar, kıyamet olur.

Kimi zamanlar ülkenin üzerine ‘kara bulutlar’ çöker ‘Güneş tutulması’ gibi. Kara bulutları dağıtacak rüzgar eser! ‘Güneş tutulması’ da kısa sürer, kimse GÜNEŞİN AYDINLIĞINI engelleme olanağı bulamaz.

Yani karanlığı dağıtmak elimizde…  Aydınlık günlerde yaşamak da…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!