TAŞ!
Coşkun Özbucak

TAŞ!

Bu içerik 1059 kez okundu.
Reklam

Yaşam çelişkilerle dolu. Hatta uzlaşmaz çelişkilerle. Bir olayı, varlığı değerlendirirken ‘kendimizce’ ele alırız ve olumlu-olumsuz, yararlı-zararlı nitelemeleri yaparız. Aynı taşa verilen nitelik gibi!

Taş, kimine göre bir silah, kimlerine göre de uygarlığın aracı! Nereden baktığımıza, ne için kullandığımıza bağlı…

Filistinli çocukların İsrail askerlerine taş fırlatmaları onları ‘general’ yaparken, başka bakış açısı ile bu tür çocuklar ‘hain, terörist’ olabiliyorlar!

Taş, bir aracınkaymasını engelleyip koruma görevi yaparken kimilerine de taş ocakları aracığıyla gelir kapısı olabiliyor!

Taş, antik dönemde ‘meclis salonu’, tiyatro alanı olarak günümüze kadar gelirken, yine antik çağlarda tanrı olarak heykel olabildi.

Taş, kalın duvar olup korunaklı kaleler, köşkler olurken, yine bu kale ve köşkleri yıkmaya yarayan mancınıklarla atılan mermi görevini yerine getirebiliyor!

Taş, ırmaklarda köprü olurken, barikatlarda güvenlik görevi de yapıyor.

Yani taşı nasıl kullanırsan öyle niteleniyor. İyi ya da kötü; yararlı ya da zararlı!

Bazen insanları nitelerken de ‘taş’ benzetme olarak kullanılır. Onun da iyi ve kötü benzetmeleri var. Gücü anlatmak için ‘taş gibi’ derken; duyarsızlık için de ‘taş gibi’ benzetmesini kullanırız. Bilgisizliği vurgulamak için ise ‘taş kafa’ denir. Hatta ‘kafana …. kadar taş düşsün’ demeyi de eksik etmeyiz. Elde avuçta ‘taş’ var. İstediğin gibi kullan! Nasılsa ‘taşın’ dili yok!

İnsanların ‘yeni bir evreye’ geçmesinde önemli bir yer tutan teker de taştan yapılmış! Nereden neye…

Beton çıktı, kaşığı dama atılmak istense de taş direniyor. Hatta günümüzde yeniden öne çıkmaya başladı. Tarihi mekanlardaki taşların güzelliği yeni mimariyi etkiliyor. Yollar, kaldırımlar taş olmaya başladı. Binalarda taş görünümü verilmek isteniyor. Taş kaplamalar moda oldu! Yeniden taşa dönüyoruz!

Şehirlerin betonlaşmasının arttığı günümüzde ‘taş’ bir çıkış noktası olmaya aday.

Başta da vurguladığım gibi, nereden baktığın, ne için kullandığın önemli. Karşıtlık iç içe. Her karşıtlık mücadelesi yeniyi oluşturur. Önemli olan karşıtlığı bilmek ve tarihin ileriye yönelişini iyi kavrayabilmektir. Yoksa tarihin önünde ‘takoz’ olan taşa da dönüşebiliriz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!