Ortadoğu’da katliam!
Coşkun Özbucak

Ortadoğu’da katliam!

Bu içerik 2980 kez okundu.
Reklam

Paris’te yaşanan katliam sonrası ‘sevinenler oldu’, ‘oh olsun’ diyenler de. Neden olarak da Türkiye’deki ya da Ortadoğu’daki katliamlar karşısında Avrupa’nın sessiz kalışı gösteriliyor!

Bu konulara dikkat çekerken devlet-hükümet ile halkın tavırlarını özdeşleştirmek yanlış olur. Özellikle emperyalist-kapitalist sömürünün siyasi kanatlarından ‘duyarlılık’ beklenmemeli. Burada kendimizi de sorgulayalım. Ortadoğu’da, Afrika’da, Afganistan’da… yüzlerce kez ve yüzlerce insanın katledildiği bombalamalar yaşandı. Kaçımızın ‘haberi’ oldu, yüreği acıdı? Katliamlar, ölümler karşısında ‘Ölenler kimler?’ diye sorulmuyor mu? Bizden değil diyerek görmezlikten, duymazlıktan gelinmiyor mu? Yani insanlıktan uzaklaşıyoruz…

Paris katliamı ve G20 toplantısı sonrası Suriye’de emperyalist güçlerin pazar kavgası büyüdü. Suriye’nin geleceğinde kimin belirleyici olacağı konusunda operasyonlar başlatıldı. Cihatçı güçlere karşı operasyonlar yapılıyor. Rusya’nın önderliğinde Suriye devlet güçleri ve dostları İŞİD ve türevlerine; ABD ise Türkiye’nin de desteğinde başka operasyonlar yapıyor. Yani ‘pazar kavgası’ silahla yapılmaya devam ediyor.

Rusya’nın bombalamalarından Türkmen sivilleri de zarar gördü. Türkiye’de iç politikaya egemen olmak için ‘Türkmenler bombalanıyor!’ diye haberler yapılmaya başlandı. İŞİD; Türkmenleri, Kürtleri, Arapları katletmedi mi? Türkmen Dağı Rusya tarafından bombalanıyor. Ancak bombalan yerde cihatçı örgütlerden Fetih Ordusu da bulunuyor. Hepsi de İŞİD türevi…

Evet, Türkmen Dağı’nın bombalanmasında Fetih Ordusu elamanları yanında sivil Türkmenler de ölüyor. Bu kabul edilemez. Emperyalist güçlerin egemenlik savaşında hep mazlum halklar zarar görmüyor mu? Acımızı ‘ölenler kim’ sorusuyla belirleyemeyiz. Ölenler Türkmen de olsa, Kürt ya da Arap da olsa canımız acımalı. Türkmenler de, Kürtler ve Araplar da korunmalı ve sahip çıkılmalı… Düşmanlaştırmak kimsenin işine yaramaz.

Artık Kürt, Türkmen için; Türkmen, Kürt için ya da diğer kimlikler ve inançlar kendileri dışında ölenler karşısında canının acıdığını hissetmelidir. Ortadoğu’da halkları ve inançları birbirine düşman ederek ‘bölüşüm’ tamamlanmak isteniyor. Buna izin vermemeliyiz.

Ölümleri iç politikada kullanmak isteyenler de var. Sosyal paylaşım sitelerinde ‘başka yerlerden’ alınmış fotoğraflar paylaşılıyor.

Suriye’de her kimlik ve inançtan insanlar katlediliyor. Türkiye’de sokağa çıkma yasakları ile operasyonlar yaşanıyor. Duvarlara yazılan yazılar rahatsız edici…

Önemi olan katliama izin vermemek, kim olursa olsun canımızın acıdığını hissedebilmektir. Gerisi timsah gözyaşı ile ‘şov’ olur!

İnsanların sokağa çıkma yasaklarıyla, operasyonlarla, bombalamalarla, katliamlarla topraklarından sürülmesi kabul edilemez. Bir ülkenin yönetim değişecekse, halkın kendisi karar verir. Dışarıdan müdahale katliamları olağanlaştırır.

Türkmen, Kürt, Arap; Alevi, Sünni, Hıristiyan, bağımsız ve demokratik bir Suriye için emperyalist akbabalara karşı birlikte mücadele etmeliler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!