“Fındık Allah’a kaldı!”
Coşkun Özbucak

“Fındık Allah’a kaldı!”

Bu içerik 2425 kez okundu.
Reklam

23 Kasım 2015 Pazartesi günü Ordu Hayat Gazetesi’nde Necat Yürür’le fındık konusunda röportaj yer aldı. Fındık alıcısı olan Yürür’den iki alıntıya yer vereceğim.

Alıntı-1: “Fındığı ne kadar pahalı satarsan üreticinin cebine o kadar fazla para girecek. Sorunlarını daha rahat halledecek. Fındığın fiyatı artarsa yöremiz ve üreticilerimiz için hayırlı olacak.”

Fındık İhracatçılar Birliği verilerinde fındık fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde de yurtdışı satışlarında bir sıkıntı yaşanmadığı anlaşılıyor. O zaman fındık fiyatını düşük tutmak ihracatçıların işine yarıyor demektir. İhracatçı kendini var eden üreticiden daha çok kazanma yolunu seçiyor. Sayın Yürür’ün değerlendirmesi bu gerçeği de ortaya çıkarıyor.

Alıntı-2: “Fındığın sorunu Allah’a kalmış vaziyette şu an. Fındığın arkasında kimse yok, tek Allah var. Allah dengeliyor, 2 sene, 3 sene ürün vermiyor, bir tarafı yakıyor; bir taraftan veriyor, bir dahaki sene bir tarafı yakıp diğer tarafa veriyor, bir denge sağlıyor ilahi güç… Üreticinin desteklenmesi lazım. Biz işi Allah’a bıraktık.”

Burada ‘Allah’a havale’ vurgusunu ilgisizlik olarak değerlendirmek gerekiyor. Fındık üreticisine yönelik başka iktidarın olmak üzere üretici örgütlerinin de ilgisizliği var. Üretici, ihracatçının insafına terk edilmiş. Sayın Yürür’ün dediği gibi “10 tane dev bir tarafta, 7 milyon üretici bir tarafta.”

Aslında fındık politikalarının kime hizmet ettiğinin açık vurgusu bulunuyor değerlendirmelerde. Anlayana…

KİVİ

Kivi satışı tamamlanmış. Yapılan açıklamada ‘bir serzeniş’ bunuyor. Fiyatların düşük olduğu belirtiliyor.

Kivi, fındık gibi bekletilebilecek bir ürün değil. Ancak soğuk hava deposu olması gerekir. Bu olmayınca alıcının eli güçleniyor. Fındıkta olduğu gibi parayı veren düdüğü çalıyor.

Kivi üretimi Ordu ekonomisi için belirleyici değil ama yine de gelir kapısı. Yan gelir diye önemsemezlik yapılamaz. Türkiye üretiminde kilo ve kalite olarak önemli bir yere sahip olan kivinin ‘soğuk depo’ başta olmak üzere sorunları çözümlenmeli. Çözüm başladığında görülecek ki, hem üretim alanları büyüyecek hem de fiyat yüksekliği hemen hissedilecek.

İki ürünün sorunları da aynı. Üreticinin ‘sahipsizliği’ ön plana çıkıyor. Üreticiyi koruyacak olan aslında üreticinin kendisinden başkası değil. Kazanım elde edecekse birlikte tavır almayı başarmalılar. Kimse ‘sessiz’ çocuğun bir talebinin olduğunu kabul etmez – düşünmez!

Neden mi böyle? Çünkü üretici dağınık; ihracatçı örgütlü…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!