Kimin söylediği önemli!
Coşkun Özbucak

Kimin söylediği önemli!

Bu içerik 2440 kez okundu.
Reklam

Düşüncelerin özgürce söylenmesi kadar, söylenenleri dinlemek de o kadar önemli. Söylenenler dinlenmediği sürece anlamı olmuyor!

Siyasi yaşam kamplaştırıldı. Kendisi gibi düşünmeyenlerin söyledikleri dinlenmediği gibi, ‘çarpıtılıyor’ da. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın basına yansıyan bir açıklaması var. ‘Çivisiz mescit’ açılışında “ 30 kişi cemaati olan yerlere 5 katlı cami yapılıyor.” diyor ve bunu israf olarak nitelendiriyor.  Yerden göğe kadar haklı! Aybastı Çukur Mahallesi’nde bir sokakta karşılıklı yapılmış iki cami yaygın basına da konu olmuştu.

Söylediğim gibi bizde ‘kimin söylediği’ önemli! Bu sözü Sayın Yılmaz değil de ben bu köşede yazmış olsaydım ne olurdu acaba? Şu anki ‘sessizlik’ yine olur muydu? Yoksa ‘kafir’, ‘dinsiz’, ‘din düşmanı’, ‘solcu’, ‘ateist’, ‘komünist’ gibi sözcüklerle topa tutulur muydum? Değerlendirmek gerekir!

Toplumsal yapımızdaki ‘bölünmenin’ sonucu bu! Yönetenler de yönetme becerisini böyle sürdürüyor. Aslında ‘kimin söylediğine’ değil, ‘ne söylendiğine’ dikkatimizi verebilsek daha farklı bir toplumsal yaşam biçimine ulaşma olanağını bulabiliriz. Toplumsal değişim ve gelişim, farklılıkları dinleyebilmekten geçer.

 

BALIK YOLU!

Buradan ekoloji üzerine çok yazdım. HES’ler, taş ocakları, maden işletmeleri, orman kesimi, kuralsız yol yapımı gibi. Zaman zaman da mahkemelerde yaşananlardan söz ettim. Mahkemeler de oldukça öğretici.

Yine bir HES davasındayım. HES’in  ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali davası var. İki tarafın da avukatları yanında yöre insanları ve ilgili taraflar da konuşabiliyor.

Davacılar ve avukatları zararlardan söz etti. Hayvanlara verilen zararlardan da. Şirketin avukatı bunun üzerine öyle bir savunma yaptı ki, gülmemek için kendimizi zor tuttuk. HES şirketi balıklara kolaylık bile sağlamış! ‘Balık geçiş yolu’ yapmışlar! Yani derenin doğal yapısını bozup betonlar arasından 5-10 cm’lik kanal yapmak balıklara kolaylık sağlamak oluyormuş!

Diğer tartışılan konulardan söz etmeyeceğim. Diğer hayvanları konu etmiyoruz; balıkları değerlendirdiğimizde ‘kolaylık sağlamanın’ yolu deredeki suyu artırmakla olur. Derede su ne kadar çok olursa balıklar için kolaylık sağlanmış olur. Nerede görülmüş derenin suyunu borulara, kanallara alınmasıyla balıklara kolaylık sağlandığı! Mahkemede şirketin avukatından bunu da öğrendik!

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!